Beypazarı Haber Tv | Beypazarı Haberleri
    30 Ağustos 2015 Pazar

NASIL BİR BİLGİSAYAR ALMALIYIM?

  Kaya Güneş

          beypazarihaber@live.com
         NASIL BİR BİLGİSAYAR ALMALIYIM?

İşte yine sık karşılaşılan bir soru. Bilişim çağındayız.Türkiye de artık hergün binlerce bilgisayar satılıyor.Talep çok olunca seçeneklerde çok fazla.Sürekli yenilenen teknoloji ve farklı donanımlar tüketicinin kafasını karıştırıyor.

Son model PENTIUM olsun (Sanki araba alıyoruz), her şeyi içinde olsun(Sanki tatile gidiyoruz), bir daha masraf etmeyelim, bizi uzun bir süre idare etsin, Ucuz olsun. Bunları çoğaltmak mümkün.

Cevap veren herkes ya kendi kullandığını ya da etrafta çok duyduğunu ya da kim bilir satmak istediğini öneriyordur aslında. Halbuki biraz okusak biraz yazılı kaynak karıştırsak biraz bilgi sahibi olsak aslında cevap kendimizde saklı.

Bana göre iki sınıf bilgisayar kullanıcısı vardır. Birincisi standart kullanıcı diğeri profesyonel kullanıcı. Profesyonel kullanıcı zaten adı üstünde profesyonel, yaptığı işten geçimini sağlayan kişi.Bu kişilerin araçları zaten bilgisayar olduğundan bu kesim Nasıl bir bilgisayar almalıyım diye sormaz.Zaten biliyorlardır.Gidip alırlar.Bizim tavsiyemiz daha çok standart kullanıcı diye tabir ettiğimiz kişilerdir. Bu kişiler internete girip belli başlı siteleri gezer, mail alıp gönderirler, excel ve word ü ancak kullanırlar. Yazıcıdan çıktı alırlar. Çok çok iyi kötü biraz program yükleyebilirler. Bu saydığımız aşamanın ötesine geçildi mi zaten nasıl bir bilgisayar almalıyım ın da cevabını da bulmuş olurlar.

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, şu an piyasada bulabileceğiniz en az donanım ve özelliklere sahip yeni bir bilgisayar bile standart kullanıcı için saydığımız bu işlerin altından fazlasıyla kalkabilir durumdadır. Zaten size şuan fazlası ihtiyaç değil. Siz de kendinizi geliştirip fazlasına ihtiyaç duyana kadar teknoloji yine kendini yenilemiş olacak. Hal böyle iken evde boşu boşuna yatıp eskiyecek olan teknolojiye neden fazladan para ödeyesiniz ki?

Önceleri sadece masaüstü bilgisayarlar varken, şimdi dizüstü bilgisayarlar ve yeni nesil minibook (netbook) tabir edilen dizüstünün biraz daha küçüğü kitap kadar bilgisayarlar, hatta tablet pc denilen cepte taşınabilen bilgisayarlar mevcut.Ancak standart kullanıcılar için en ideali masaüstü bilgisayardır.

Hepsi farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış.Bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız öncelikle ihtiyaç ve kullanım amacınızı belirlemelisiniz.Dizüstü bilgisayar hem evde hem işyerinde kullanabileyim diyenler için, öğrenciler için idealdir.Ama ev dışında sağa sola götürmek gibi bir niyetiniz yoksa masaüstü bilgisayar almak daha uygun ve hesaplı olacaktır.Masaüstü bilgisayar alacağıma laptop alırım daha iyi diye düşünürseniz, daha fazla para ödersiniz, gerektiğinde ram, ekran kartı harddisk yükseltmek montajını yapabilmek kolay değildir.Laptoplarda Klavye kısmına su,çay vb döküldüğünde zarar büyük olacaktır, ama masaüstü bilgisayarın klavyesine dökerseniz yeni bir klavye almakla kurtulursunuz.

Laptop (Dizüstü) bilgisayarlara rağbetin artmasıyla masaüstü bilgisayar fiyatları oldukça düştü.Amacınız bilgisayarda sadece internete girmek araştırma yapıp müzik dinlemek, film izlemekse 250-300 liraya sizde bir bilgisayar sahibi olabilirsiniz.İnternetler zamanımızda oldukça hızlı zaten.Bilgisayar donanımının çok hızlı olması internet kullanmak için çokta önemli birşey değil.Anlatmak istediğim amacınız internet kullanmaksa, sahibinden.com gibi 2.el ürünlerin satıldığı sitelerden ihtiyacınıza göre 2.el bir bilgisayar bulmak çok kolay.Ancak ben çocuklara alacağım oyunda oynasınlar derseniz günümüz oyunları iyi sistemler ister.Pentium 4 yada çift çekirdekli hızlı bir masaüstü bilgisayar 500-600 arasında bulunabilir.

 

 

2010-02-23 Bu yazı  4011  kere okundu

SON YAZILARI

Bilgisayarlarda Bahar Temizliği Nasıl Bir Bilgisayar Almalıyım? Beypazarı'nın İnternetle Tanıştığı Yıllar Sistem Temizlik, Bakım ve Onarımı Bilgisayar Virüsleri ve Çözüm Yolları -2- Bilgisayar Virüsleri ve Çözüm Yolları

YORUMLAR

KÖŞE YAZARLARI
Arşivde Haber Ara

VİDEO HABERLER
Beypazarı’nda Yetişen Antepfıstığı Şaşırtıyor
Beypazarı'nda yetiştirilen antepfıstığı, lezzeti ve yüksek verimi ile şaşırtıyor.

İstatistiklerRSS © 2009 Beypazarı Haber Tv | Beypazarı Haberleri
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Nevresim Takımları | Avize Modelleri | Saç Ekimi | Kepçe Kulak Ameliyatı | Karın Germe | Burun Estetiği