...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1841 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

ANKARA’NIN NERON’U KİM ?

23 Eylül 2017 Tarihinde Yayınlandı 992 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»ANKARA’NIN NERON’U KİM ?

Ankara’da ocak ayından bu yana 6 bin 977 yangın meydana geldi. Alev alev yanan başkentte yazın ise ormanlarda meydana gelen yangınlarda yüzlerce dönüm küle döndü

Başkentte temmuz ayından itibaren Kızılcahamam, Çamlıdere, Nallıhan gibi şehrin akciğerleri olan ormanlık bölgelerde çıkan yangınların ardından önceki gün de Mogan Gölü’nde onlarca kuş türünün yaşadığı sazlık alan kül oldu. Temizlik boru hattının 500 metrelik kısmı yandı. Gölde temizlik çalışmalarının ne kadar süre aksayacağı ise belirsizliğini koruyor. Ormanlık alanlardaki yangınlarda yüzlerce dönümlük yeşil alan alevlere teslim oldu. Orman yangınları, 27 Temmuz’da Nallıhan Yazı Mahallesi ve Yakapınar köyü ile başladı. 30 Temmuz’da ise Beypazarı Geyikpınar Mahallesi ile Kozalan Mahallesi arasındaki Karaçukur mevkisindeki ormanlık alanda yangın çıktı. 7 Eylül’de yangınlar Kızılcahamam’a sıçradı. Önce Bulak Köyü yaylasında, sonra Yanık Köyü’nde ormanlık alanlar yandı. Son yangına çocukların yaktığı ateş yol açmıştı. Ardından Kızılcahamam Yağcıhüseyin köyü sınırlarındaki Karagöl mesire alanında 4 dönüm orman kül oldu.

BİRİ BİTTİ, DİĞERİ BAŞLADI
Mogan Gölü’nde önceki gün meydana gelen yangın ise sabah saatlerinde başladı, akşam saatlerine kadar 35 itfaiye aracı, 5 arazöz, 100 işçi ve 1 helikopter yangını güçlükle kontrol altına aldı. Çeşitli kuş türlerinin yaşadığı 700 dönümlük sazlık alan yandı. Tam bitti derken bu kez de Nallıhan‘a bağlı Kadıköy, Argutça ve Çulhalar mahallesi arasında kalan ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgedeki meyve ağaçları da kül oldu. Söndürme çalışmalarına 2 uçak, 7 helikopter katıldı. Akşam saatlerinde başlayan yangın sabah 09.30’da ancak söndürülebildi. Yangında 20 hektar çam ormanı alevlere teslim oldu.

“SABOTAJ BULGUSU YOK”
Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, “1 Ocak’tan bu yana Ankara’da toplamda 6 bin 977 yangın meydana geldi” dedi. Yazın çıkan yangınların dağılımını da açıklayan Sipahi, temmuz ayında bin 203, ağustosta bin 14, eylülde ise 982 yangın meydana geldiğini söyledi. Buna göre yangınların yarısına yakını yaz aylarında meydana geldi. Mogan Gölü ve Nallıhan’da peş peşe çıkan yangınların sabotaj olup olmadığı sorusunu yönelttiğimiz Sipahi, bu yıl toplamda 717 yangının sabotaj olarak kayıtlara geçtiğini ancak Mogan ve Nallıhan’da henüz böyle bir bulgu olmadığını söyledi. Sipahi, sigara izmariti ve söndürülmeyen piknik ateşlerine dikkat çekti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, eylül ayı başında yaptığı açıklamada, bu yıl Türkiye genelinde çıkan bin 467 orman yangınında 8 bin 55 hektar alanın zarar gördüğünü söyledi. Bakan Eroğlu, “Verilere göre, son on yıla göre daha az yangın meydana gelmiş ve yanan alan da yine son on yıllık verilerin altında kalmıştır. Yanan alanların bir metrekaresi bile başka bir maksatla kullanılmıyor. Bütün yanan alanları bir yıl içinde yeşillendiriyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Ek İş | Web Tasarım Ankara | Burun Estetiği Ankara | Ankara iş ilanları | Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| Köşe Takımları
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika