...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1950 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AYAŞ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

23 Temmuz 2015 Tarihinde Yayınlandı 1.911 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»AYAŞ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Ankara’nın 4 ilçesi Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Nallıhan’ın belediye başkanları, yapımına 70’li yıllarda başlanan ve bir türlü bitirilemeyen Ayaş Tüneli için harekete geçti

AYAS TUNELİTemeli 1976’da atılan ve bugüne kadar tamamlanamayan Ayaş Tüneli için Ankara’nın 4 ilçe belediye başkanı kollardı sıvadı. Tünelin tamamlanması gerektiğini bakanlık yetkililerine bildiren Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Nallıhan belediye başkanları altına imzalarını attıkları tünelle ilgili taleplerini Kalkınma Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na gönderdi.

SIKINTILARA SEBEP OLUR

Başkanlarca bakanlığa gönderilen talep metninde, “Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerini içerisine alan ve Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bu bölgenin gerek sağlık ve gerekse sanayi açısından gelişmekte olduğu da bilinmektedir. Nüfus yapısının, gelişen sanayinin ve bölgeye gelen ziyaretçi sayısının gittikçe arttığı göz önüne alınacak olursa ulaşımın sadece karayolu ile ve tek bir hat üzerinden yapılması ileride sıkıntılara sebep olacağı da bir gerçektir. Ayrıca sıkışan kent potansiyelinin daha geniş arazilere sahip bu hat üzerine kaydırılması düşüncesi de dikkate alınacak olduğunda, devlet yatırımları açısından çok büyük kısmı tamamlanmış olan bu demiryolu hattının tekrar ele alınarak gerçekleştirilmesi ve ulaşıma açılması önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

CAN DAMARIMIZ OLACAK

Gelişmekte olan ilçeleri için banliyö seferlerinin hayati bir önemi bulunduğunu ifade eden Güdül Belediye Başkanı Havva Yıldırım, “Ayaş Tüneli’nin tamamlanması ve buradan geçecek olan banliyö treni bizim için çok önemli. Güneyce bölgemizde şuanda ciddi bir jeotermal yapılanma çalışması var. 5 jeotermal tesisin inşası devam ediyor. Bunlar çok büyük projeler, bu tesisler tamamlandığında 5 yıl sonra Güdül’e günde 30 bin kişinin gelmesi bekleniyor” dedi.

1 NUMARALI GÜNDEM MADDEMİZ

Ayaş ilçesindeki herkesin tünelin tamamlanıp ilçeden banliyö treninin geçeceği günü beklediğini ifade eden Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, “İlçemizin konumu, tarihi ve yöresel dokusu sebebiyle, termal tesis ve devre mülklerin olması, tarım ve hayvancılık faaliyetlerimizin fazla olması sebebiyle gerek yolcu gerekse yük taşımacılığının yapılması için ihtiyaç haline gelmiştir” şeklinde konuştu. Atıl vaziyette duran tünelin tamamlanıp hizmete açılmasının çok hayırlı bir iş olacağının altını çizen Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, “Bölgedeki tarım, ticaret, turizm ve eğitim konusunda Ayaş Tüneli bize artı bir değer katacak. İnşallah bölgemizin değerinin kat ve kat artacağına inanıyoruz. Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Nallıhan ilçeleri Ankara’nın geleceği demektir. Daha 70’li yıllardan beri atıl vaziyette olan bir projenin işler hale gelecek olması büyük bir kazanç. Ulaştırma Bakanımız da olumlu bakıyor”diye konuştu.

ÇAYIRHAN’A KADAR BİTTİ
Projenin Çayırhan’a kadar bölümünün altyapı açısından tamamlandığını belirten Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, “Burası İpek Yolu üzerinde olan bir yerdir. Yıllar önce yapılan bu proje atıl vaziyette ve altyapısı Çayırhan’a kadar bitmiş durumda. Bu projenin Çayırhan’a kadar olan bölümü şehiriçi ulaşımda kullanılması bölge için oldukça hayırlı olur. Gelişmişlik ulaşılabilirlik ile orantılıdır. Biz Nallıhan olarak ne kadar yatırım yaparsak yapalım, ulaşımın olmadığı yere insanları çekmeniz mümkün olmuyor. Hali hazırda böyle bir proje varken ve belli bir aşama kaydedilmişken bizim isteğimiz projenin bitirilmesidir”dedi.

600 MİLYON TL HARCANDI
SABAH Ankara tarafından daha önce de gündeme getirilen Ayaş Tüneli projesi için 1970’ten beri yaklaşık 600 milyon TL para harcandı. Şu anda atıl halde bulunan tünelin büyük bir kısmı tamamlanırken, bitirilmeyen yaklaşık 2 kilometrelik bir bölüm kaldığı ifade edildi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri|haberler | resim yükle | resim yükle|imajbet
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika