...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

AYAŞ VAKFI ÇALIŞIYOR

06 Haziran 2017 Tarihinde Yayınlandı 1.179 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ayaş Haberleri»AYAŞ VAKFI ÇALIŞIYOR

Ankara İli Ayaş ve Köyleri Kültür Kalkındırma ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Müşteba Yertutan, “Kalbimiz Ayaş için atıyor.” dedi.

Aynı zamanda Ayaş İlçesi ve Köyleri Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği’nin de başkanı olan Yertutan, “Ayaş ve Ayaşlıya hizmet için çalışıyoruz.” diye konuştu. Başkan Müşteba Yertutan, AYAŞ Vakfı ve Derneği adına ilçenin muhtarları ile birlikte yemekli toplantı yaptı.

Toplantıya, AYAŞ Vakfı ve Derneği Başkanı Müşteba Yerturan, yönetim kurulu üyeleri, Ayaş’lı işadamı Âdem Akın ile Ayaş Muhtarlar Derneği Başkanı Muhterem Özdemir katıldılar.

Başkan Müşteba Yertutan, yemek öncesi davetlilere hitaben yaptığı konuşmada Ayaş Vakfı ve Derneği’nin kuruluş tarihçesi ile faaliyetler hakkında bilgi aktardı. 1993’te kurulan derneği 2009 yılında devraldıklarını belirten Yertutan; “Yedi yıldır hem derneği hem de vakfı götürmeye çalışıyoruz. Vakfımızda ve derneğimizde ayrı gayrımız yoktur.” dedi.

Eğitimci ve mühendis kökenli olan Yertutan, Ayaş ve Ayaşlılara hizmet için çalıştıklarını vurgulayarak, “Ancak bu hizmeti çok iyi yaptığımızı söyleyemeyiz. Çünkü önce ayakta duracaksınız arkasından da hizmet edeceksiniz. Biz öncelikle ayakta durmaya gayret ediyoruz. Şu anda çok şükür kendi büromuzu almakla ayakta durur hale geldik. Bundan sonra hizmet etmek için daha çok zaman ve paramız olacak.” ifadesini kullandı.

YOKSUL ÖĞRENCİLERE BURS VERİYORUZ

Başkan Yertutan, davetlilerine vakfın ve derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verirken şunları söyledi: “Diğer bir faaliyetimiz olarak her yıl yüksek öğretimde okuyan ihtiyaç sahibi 15-20 öğrenciye burs veriyoruz. Bu konuda bize başvurular oluyor. O başvurularda başarılılık kıstasını dikkate alarak Ayaş’ın herhangi bir yerinde köyü veya ilçesinde ya da en azından ailesinden bir kişinin Ayaş’ta olması şartıyla bize başvurduklarında onlara burs veriyoruz. Bu sayı dört yıldan beri yaklaşık 70 kişi oldu. Tabii ki bu bursun kaynağı biz değiliz. Bize güvenen hemşerilerimizden aldığımız paraları burs olarak öğrencilere sekiz ay süreyle ödeme yapıyoruz.”

YEŞİL AYAŞ DERGİSİNİ ÇIKARIYORUZ

Başkan Müşteba Yertutan, vakıf ve dernek olarak “Yeşil Ayaş Dergisi”ni çıkardıklarını hatırlatarak, dergiyle ilgili şu  bilgileri verdi: “Bu dergimizi çok önemsiyoruz. Çünkü bu dergi sayesinde gelecek kuşaklara kültür aktarımı yapıyoruz. Siz değerli muhtarlarımız Ayaş’la ilgili tarihî bilgileri bize aktarırsanız biz de onları kayda geçirip sonraki kuşaklara sağlıklı şekilde aktarıyoruz. Bizden önceki dönemde 20 sayı yayımlanmış. Biz 2009’dan itibaren dergiyi devraldık. Yılda iki sayı olmak üzere şimdiye kadar 12 sayı çıkardık. İlçemizin kültürel değerlerini bizden sonraki kuşaklara aktarmak için bize çok önemli görevler düşüyor. Tıpkı para kazanan bir anonim ve limitet şirket gibi göründüğü için, zaman zaman vakfımızı denetleyen müfettişler dergiyi kapatmamızı söylediler. Biz de dedik ki, ‘Bu dergiyi yaşatmak vakfımızın görevidir. Bunun için bu dergiyi mutlaka çıkartmak zorundayız. Dergiyi şimdi çıkartmaya devam ediyoruz.”

YURT İÇİ VE DIŞI GEZİLER DÜZENLİYORUZ

Başkan Yertutan, vakfın ve derneğin bir diğer etkinliğinin de yurt içi ve yurt dışına geziler düzenlemek olduğunu hatırlatarak, şöyle dedi: “Yurt içinde hemen hemen gitmediğimiz ve gezmediğimiz yer kalmadı. Yurt dışında ise en son Yunanistan’a gittik. Ondan önce Balkanlar’a gitmiştik. Kıbrıs, Gürcistan, İspanya ve İtalya’ya gittik. Şimdi de bir Fransa gezisi gündemimizde var. Ayrıca ibadet amaçlı olarak Umre’ye gittik. Önümüzdeki günlerde Umre’ye yeniden gitmeyi planlıyoruz. Arıca bir de Orta Avrupa ülkelerine bir gezi düzenlemeyi düşünüyoruz. Çekoslovakya veya Avusturya olsun deniliyor. Bu konuda anket yapacağız. Bu tür geziler bizim gelir kaynağımız oluyor. Çünkü bir ülkeye giderken ilgili firmaya ’20 veya 30 kişi olduk, bize sen ne vereceksin?’ diyoruz. Onun karşılığında aldığımız parayı dernek ve vakfa gelir olarak kaydediyoruz. Giderlerimizi bu şekilde karşılıyoruz. Bir kısım borçlarımızı ödedikten sonra Ayaş’ta bir mülk almayı düşünüyoruz.”

İLÇEMİZDE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Konuşmasında vakfın ve derneğin faaliyetlerinden daha fazla bahsetmek istemediğini ifade eden Başkan Yertutan, “Çünkü kendimizden bahsetmek yerine, başkalarının bizden bahsetmesini arzu ediyoruz. Ayaş’tan bahsetmek istiyoruz. Ben bunu iftiharla söylemek istiyorum. Ancak bunu söylerken bir kısım şeylerin de altını çizmek istiyorum. Çünkü Ayaş’ta güzel şeyler oluyor.” diye konuştu. Ayaş’ta bir meslek yüksek okulunun açılacağı müjdesini veren Yertutan, şunları kaydetti: “Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak grev yapan Doç. Dr. Mutlu Yılmaz, bu meslek yüksek okulunun müdürlüğüne tayin olmuş. Bu son derece güzel bir şey. Ayrıca bir tane daha görevli atanmış. Böylece meslek yüksek okulu faaliyete geçiyor. Ayrıca Mustafa Çolakoğlu arkadaşımız var. İsmini duymuşsunuzdur. Bu arkadaşımız Millî Eğitim Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı. Kendilerine buradan Ayaş adına şükranlarımızı sunuyorum. Hakikaten iyi hizmetler yapıyor. Siyasi iktidarın başlattığı projeyi Mustafa Çolakoğlu, canlandırarak icraata soktu. Hatta arkasından başka güzel bir gelişme daha oldu. Bizim burada bulunan çok programlı bir lisemizi var. Anadolu lisesi açıldıktan sonra o lise ikinci sınıf bir lise konumuna dönüştü. Bunun üzerine Mustafa Çolakoğlu, orayı da Anadolu Meslek Lisesi haline dönüştürdü. Orada ‘adalet, hukuk, davalar, mübaşirlik ve infaz koruma memurluğu vs.” gibi konularla ilgili çok özel bölümler açtı.”

ZİRAAT TEKNOLOJİSİ İLE İLGİLİ BÖLÜM AÇILIYOR

Başkan Müşteba Yertutan, Gençalili olan İsa Apaydın Bey’in de Ayaşlıların çok değerli bir bürokrat hemşerisi  olduğunu hatırlatarak, “İsa Bey de buradaki meslek lisesinde ziraat teknolojisiyle ilgili bir bölüm açıyor. Tüm bunlar bizim kıvanç duyduğumuz şeyler. Hepsinden Allah razı olsun. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. İki bürokrat arkadaşımız bize Ayaş’a güzel hizmetler yapıyor. Yine en son bu çevrede büyük bir arazi arayışı içinde olduklarını öğrendim. Bu arazi Millî Emlak Genel Müdürlüğünden alınıp üstünde ziraatla ilgili uygulamalı meslek lisesi yapılacak. Ben bunlardan gurur duyuyorum.” diye konuştu.

BELEDİYENİN HASTANE İNŞAATI BAŞLAMAK ÜZERE

Yertutan, öte yandan Ayaş Belediye Başkanlığı tarafından projelendirilen hastane inşaatının başlamak üzere olduğunu bildirdi. Ayrıca Ayaş çayında ıslah çalışması yapıldığını hatırlatan Yertutan, “Adem Akın Bey bize katkı sundular. Onların sayesinde bu birlikteliğimizi sağladık. Kendilerine teşekkür ediyorum. Mustafa Boşdurmaz Bey ve diğer yönetim kurulu üyelerimize de teşekkür ediyoruz. Buraya geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah el ve gönül birliği içinde Ayaş’ın ihtiyacı olduğu dinamizmi beraber sağlayacağız. Yoksa bizim Ankara’da işimiz, gücümüz var ama inanın kalbimiz Ayaş için atıyor. ‘Hadi arkadaşlar gidelim.’ deyince görüyorsunuz yönetim kurulunun hepsini alıp buraya geldik. Sizler de teşrif ettiniz. Vakıf ve dernek adına hepinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

AYAŞ’A ZİRAATLA İLGİLİ AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ

Başkan Müşteba Yertutan, yemekli toplantıda muhtarlardan da konuşma yapmalarını isteyerek, “Sizler de eğer kendi sorunlarınızdan bahsetmek isterseniz bunları not alır ilgili yerlere iletiriz. Bizim yapacağım iş şu aşamada not almak ve bu sorunları ilgili ve yetkililere aktarmak.” dedi. Ayaş’ta bir süreden beri uygulanmakta olan ve Avrupa Birliği fonu ile kurulan LEADER projesinden de bahseden Yertutan, şunları aktardı: “Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarla ilgili bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda ilçemizin artı ve eksilerinin neler olduğu konuşuldu. Artılardan faydalanıp bütçeye nasıl katkı sağlarız, eksi olan şeylerin nasıl giderilip yok edileceği ve gelire dönüştürüleceği konuşuldu. İlçemiz için çok faydalı olan bu tür projelerde devletin katkılarından da faydalanacağız. İnşallah bu LEADER projesi, Ayaş’ın kalkınmasına büyük katkı sağlar. Bu projeyle ilgil şu anda yerel eylem grubu oluştu ve faaliyetlere geçti. Ancak LEADER projesinde Avrupa Birliği fonu kullanıldığı için şu aşamada biraz işler kritikleşti. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız her gün Avrupa Birliği’ne yönelik eleştiriler yapıyor. Onun için bu konuda sıkıntılar yaşanabilir.”

ÖZDEMİR: VAKIFLA BİRLİKTE ÇALIŞMAKTAN GURUR DUYARIZ

Yemekli toplantıda Başkan Yertutan’dan sonra söz alan Ayaş Muhtarlar Derneği Başkanı Muhterem Özdemir de, LEADER projesiyle ilgili herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını ifade etti. Müşteba Yertutan’a hitaben “Biz muhtarları böyle güzel bir yerde ağırladığınız için tüm muhtarlar adına size ve yönetiminize teşekkür ediyorum.” diyen Özdemir, şunları kaydetti: “Bu tür toplantılar her zaman faydalıdır. Sekiz buçuk yıldır bu görevdeyim. Biz yıllardır hep böyle olmasını istiyoruz. Hem siyasi hem vakıf hem de dernekler olarak bizler ne kadar çok birbirimizi sever ve sayarsak, birbirimizin derdini ve tasasını anlarsak o oranda başarıyı yakalarız. Ayaşlılar olarak en büyük ihtiyaç duyduğumuz konu birbirimizle samimi olup bu tür toplantılar yapabilmemiz.

Ayda veya onbeş günde bir bu tür toplantılar yaparsak Ayaş ve Ayaşlıların sorunlarını daha iyi anlarız. Biz bunun bilincindeyiz. Siz vakıf olarak ne kadar çok bu tür program ve etkinlikler yaparsanız, Ayaş için yararlı hizmetler gerçekleştirmiş olursunuz. Siyasi olarak da bu tür programların yapılmasında büyük yarar var. Siz vakıf olarak Ayaş’ta böyle bir etkinlik başlatarak öncü oldunuz. İnşallah devamı gelir.”Başkan Özdemir, söz konusu LEADER projesi hakkında da kısaca bilgi verirken, “Geçen biz bu konuda bir toplantı yaptık. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. 22 bin TL iki-üç ay içerisinde derneğimize gelecek. Projeler yapılmaya başlayacak. Bu tür projeler Ayaş için çok faydalı. Bu projeler gerçekten kullanılırsa Ayaş’ın cazibesi daha artacak. Muhtarlar dernek başkanı olarak bu tür çalışmalarda bize görev düşmesi halinde sizinle beraber çalışmaktan gurur duyarız.” Ayaş Vakıf ve Dernek Başkanı Müşteba Yertutan, yaptığı açıklamaları için Ayaş Muhtarlar Derneği Başkanı Muhterem Özdemir’e teşekkür ederken, “İnşallah birlik ve beraberlikten güç doğacak. Bundan sonra bu birlikteliğimize devam edeceğiz. Biz siz değerli muhtarlarımızı vakfımız ve derneğinizin merkezinde görüyoruz. Her altı ayda bir dergimizin salısını çıkaracağız. Çıkaracağımız her sayı için sizlerden haber ve bilgi bekliyoruz. Sizdeki gelişmeleri bize bildirirseniz dergimizde tüm kamuoyuna duyurmuş oluruz.” diye konuştu.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika