...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

AYLİN NAZLIAKA BAŞBAKAN’A BEYPAZARI ÇİFTÇİSİNİ SORDU !

11 Mart 2016 Tarihinde Yayınlandı 3.338 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Siyaset»AYLİN NAZLIAKA BAŞBAKAN’A BEYPAZARI ÇİFTÇİSİNİ SORDU !

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Beypazarı havucu ve Beypazarı çiftçisi ile ilgili cevaplanmak üzere soru önergesi sundu.

nazliaka basbakana beypazari ciftcisini sordu (Small)Kalitesiyle sebze ve meyve hallerinde ayrı değerlendirilen Beypazarı havucu ile ilgili yaşanan pazar sorunu, çiftçilerin içinde bulunduğu sorunlar ile ilgili olarak CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka tarafından, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yazılı olarak cevaplanması isteğiyle soru önergesi olarak sunuldu.

Nazlıaka’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verdiği soru önergesi şu şekilde ;

“Türkiye havuç üretiminde dünyanın önemli ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin yıllık havuç üretimi 550 bin ton dolayındadır. Tarım girdilerinde yaşanan artışlar, tarımsal desteklerin yetersizliği gibi nedenlere bağlı olarak üretim her geçen yıl azalırken, ihracat pazarındaki payımızda düşmektedir.

2013 yılında 714 bin 280 olan havuç üretimi yaklaşık yüzde 22’lik azalışla 2014 yılında 557 bin 977 ton olarak gerçekleşmiştir. Yine havuç ihracımız 2013 yılında 58 bin 865 ton iken 2014 yılında 43 bin 74 tona gerilemiştir. Türkiye’nin, havuç üretiminde önemli bir potansiyele sahip olmasına karşın 2012 yılında 141 bin 695 dekar olan havuç ekim alanlarının 2013 yılında yüzde 23,3 azalmayla 108 bin 643 dekara düşmüştür. 2015 yılında bu rakamların daha da aşağı düştüğü kabul edilmektedir. Türkiye ne yazık ki, Balkan, Ortadoğu pazarına yakınlığı nedeniyle nakliye masraflarının düşük olması gibi avantajlara sahip bir ülke iken bu pazarları hızla kaybetmektedir.

Halen ülkemizde havuç üretiminin yüzde yaklaşık yüzde 60’ı Konya, yüzde 20’i Ankara’da üretilmektedir.

Beypazarı havucu, kalitesiyle sebze ve meyve hallerinde ayrı bir yere sahiptir, buna rağmen havuç üreticisi büyük bir pazar sorunu yaşanmaktadır. İlçede yer altı suyunun azalması üretimde sıkıntıya yol açmaktadır. Bununla birlikte, üretim için yeterli arazinin ayrılmaması, toprak için gerekli analiz ve düzenlemelerin yapılmaması, tarımsal desteklerin yetersizliği havuç üretiminde büyük sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır.

Konuyla ilgili olarak;

  • Havuç üretiminde yaşanan düşüş önlemek kaybettiğimiz dış pazarı yeniden kazanmak için ivedi olarak hangi önlemler alınacaktır?
  • Ankara geneli ve Beypazarı özelinde bankalara, tarım kredi kooperatiflerine ve elektrik dağıtım şirketlerine borcu olan çiftçi nedir? Bu borçlar nedeniyle alacak takibine düşen çiftçi sayısı Kaçtır? Kaç çiftçi için icra işlemi başlatılmıştır?
  • Ülkemizin son beş yıl içerisinde, yıllar itibariyle havuç ithal ve ihraç rakamları ne olmuştur? İthalat ve ihracatın gerçekleştiği ülkeler hangileridir? İthalat ve ihracata ilişkin veriler nelerdir?
  • İhracatın artırılması ve işlenmiş havuç ürünleri üretiminin geliştirilmesi için diğer ülkelerdekine benzer teşvikler neden verilmemektedir?
  • Türk çiftçisinin varolan koşullar içerisinde, dış piyasalarda rekabet şansı var mıdır? Gerekli desteğin verilmemesi nedeniyle kaybettiğimiz pazar payı nedir?
  • Beypazarı ilçemizde havuç üreticisinin yaşadığı sorunlar nelerdir? Çözümü konusunda alınan önlemler nelerdir? Bu ilçemizde son beş yıl içerisinde havuç üreticilerine verilen destekler ve miktarı nedir?
  • Özellikle dış piyasalarda, Beypazarı havucunun ve havuca dayalı ürünlerin marka haline getirilmesi için yapılan bir çalışma var mıdır? Bunun için ayrılan kaynak nedir?
  • Ülkemizin özellikle son yıllarda, kendine özgü ve üretim üstünlüğü olan tarım ürünlerinde, sahip olduğu dış pazarları rakip ülkelere kaptırdığı görülmektedir. Bunun nedenleri nelerdir? Bu konuda kısa, orta ve uzun vadede ne tür önlemler alınması düşünülmektedir? Çiftçimiz kendi kaderine mi terk edilecektir?

KAYA GÜNEŞ – İHA

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika