...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI AKBABALARI KORUMA ALTINDA

21 Haziran 2017 Tarihinde Yayınlandı 1.339 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»BEYPAZARI AKBABALARI KORUMA ALTINDA

Doğa Derneği, Vaillant İşbirliği ile tükenmeye yüz tutan küçük akbabaları koruma çalışmalarının bu yıl ki aşamasını başarıyla sonuçlandırdı.

Korunması için acil önlem alınması gereken canlılar listesinde üst sıralarda yer alan küçük akbabaların dünyadaki sayıları hızla azalıyor. Avrupa’daki Küçük Akbabaların nüfusu son elli yılda yüzde seksenini kaybetti. Balkanlardaki en büyük üreme alanı olan Beypazarı’nda, Doğa Derneği’nin Vaillant’ın desteği ile gerçekleştirdiği koruma çalışmaları sayesinde var olan nüfusu korunuyor.

Küçük akbabalar, rahatsız edilmeden yuvalayabilecekleri kayalıkları ve hala geleneksel hayvancılığın sürdürüldüğü coğrafyaları yaşam alanı olarak seçiyorlar. Açık meraların yerini kapalı sistem besi çiftliklerinin almasıyla beslenme alanlarını kaybeden akbabaları korumak için, bölgedeki tiftik keçilerinden elde edilen tiftiğin değerinin arttırılması ve çobanlarla yapılan geleneksel hayvancılığın devam etmesi için çalışmalar sonuç verdi. Proje sonunda 120 çift akbaba tespit edildi ve yaşamlarını sürdürmeye devam etmeleri için çobanlarla çalışılıyor.

Akbabaların en yakın arkadaşı çobanlar

 Doğa Derneği 2010 yılından beri yaptığı çalışmalarla Beypazarı’nda 96 adet küçük akbaba yuvası belirledi ve düzenli olarak yuvaları izliyor. Bölgede tespit edilmiş 120 çift akbaba bu yuvaları kullanıyor. Başka bir deyişle Avrupa’da yaşayan 25 akbaba çiftinin biri Beypazarı’nda üremeyi tercih ediyor. Akbabaların izlenmesinde en büyük destek çobanlardan geliyor. Çobanlar her yıl akbabaların gelişini haber veriyor, yuvaları izliyor, herhangi bir sorun olması durumunda müdahale edebilecek kişilere bilgi veriyor.

Küçük Akbaba türünün devamı için kritik önem taşıyan Beypazarı’nda yapılan koruma ve farkındalık çalışmalarına destek veren Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu Doğa Derneği ile duygusal bir ilişkileri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Vaillant Türkiye olarak, sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda 2012 yılından bu yana Doğa Derneği ile işbirliği yapıyoruz. 2015 yılından bu yana  Küçük Akbaba türünün devamı için kritik önem taşıyan Beypazarı’nda yapılan koruma ve farkındalık çalışmalarına destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Projenin bugün geldiği nokta bizim için çok sevindirici. Projemiz sayesinde 120 çift akbaba Beypazarı’nda yaşamlarını devam ettirerek balkanlardaki en büyük nüfusu oluşturuyorlar.  Bu proje de, Türkiye’de, küçük akbabalar için yapılan ilk koruma projesi olması nedeniyle hem ulusal hem de uluslararası önem taşıyor.

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç ise yaptığı açıklamada; “Akbabalar, Anadolu’da binlerce yıldır süren geleneksel hayvancılıkla uyumlu bir yaşam biçimine sahip. Ancak günümüzde, açık meralarda hayvanların özgürce otladığı çoban kültürünün yerini, kapalı sistem besi çiftlikleri aldı. Bu da akbabaların yaşam alanlarını daraltarak türün varlığını ciddi seviyede tehdit etmeye başladı. Bu nedenle, Vaillant ile başlattığımız proje de tiftik keçiciliği çalışmalarını destekledik böylece var olan popülasyonun varlıklarını devam ettirmelerini sağladık. Projenin bizi en umutlandıran taraflarından birisi de Beypazarı halkı tarafından sahiplenilmiş olması. Çalışmalarımızda Beypazarı’ndaki okullarda yaklaşık 300 çocuğa sunumlar ve akbaba gözlemleri yaptık. İlçede küçük akbaba broşürleri dağıttık. Artık çocuklar akbabaları tanıyor ve gelecekte akbabaların korunması için bilinçli bir nesil yetişiyor.” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika