...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1962 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI KÜÇÜK AKBABALARI KARŞILIYOR

12 Nisan 2018 Tarihinde Yayınlandı 1.662 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»BEYPAZARI KÜÇÜK AKBABALARI KARŞILIYOR

Dört tür akbabanın yaşadığı Türkiye’de türü en çok tehlike altında olan Küçük Akbaba’lar , baharın gelmesiyle Ankara’nın Beypazarı ilçesine dönmeye başladılar.

Avrupa’daki Küçük akbaba popülasyonunun önemli bir kısmı Türkiye’de, bölge olarak ise Beypazarı ilçesinde bulunuyor. Beypazarı, tüm dünyada kırmızı listede olan ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan küçük akbabalar için en önemli üreme ve beslenme alanlarından biri.

Doğa Derneği’nce Beypazarı’nda uzun süredir küçük akbabalar ile ilgili araştırma ve gözlem çalışmaları yapılarak, koruma planı yapılması hedefleniyor. Havaların soğuması ile Afrika’ya göç ederek Beypazarı’ndan ayrılan küçük akbabalar, bu günlerde beslenme ve üreme amacıyla ilçeye dönmeye başladı.

Özellikle küçük akbabaya ilgi duyan doğa tutkunları, bu gündüz yırtıcılarını fotoğraflamak, onların gizemli dünyalarını keşfetmek için soluğu Beypazarı’nda alıyor. Yuvalama alanlarında Küçük Akbabaları karşılamak için ilçeye gelen doğa fotoğrafçılığı tutkunları ‘Beypazarı bu önemli türün ilçe turizmine katkısını fark edememiş olmalı ki herhangi bir tanıtım ve çalışma yapıldığını duymadık. Biz yılın bu zamanlarında ve her dönem gelerek onları karşılıyor, fotoğraflıyoruz. Buradan da çok yakınımızda bulunan kuş cennetine geçeceğiz. İnsanlar ve yöre halkı bu tür hakkında bilgilendirilmeli. Çünkü silahla yaralanan hatta öldürülen akbabalar gördük. Ankara`nın kuzeyindeki kanyonları, Beypazarı`nın tarihi konaklarını ve Nallıhan Kuş Cenneti`ni buluşturan geziler kapsamında burada olmaktan mutluluk duyduk’ dediler.

Doğa ve hayvanseverler Beypazarı çöplüğünün kaldırılması sonrası yeterli yiyecek bulmakta zorlanan akbabalar için mezbaha ve kasaplardan getirilecek artıkların yetkililerce düzenli olarak toplanmasını ve bir an önce bölgeye bırakılmasını istiyorlar.

KAYA GÜNEŞ / İHA

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika