...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

BEYPAZARI KURUSU ARTIK PATENTLİ

28 Mayıs 2013 Tarihinde Yayınlandı 673 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»BEYPAZARI KURUSU ARTIK PATENTLİ

beypazari kurusu patent (3) (Small)Beypazarı Ticaret Odası’nın ‘Beypazarı Kurusu’ için 2009 yılında Türk Patent Enstitüsüne yapmış olduğu başvuru kabul edildi.

Grup Ofis Marka & Patent vekilliği ile Beypazarı Kurusu için coğrafi işaret başvurusunda bulunan Beypazarı Ticaret Odası ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni aldı. Beypazarı Ticaret Odası’nda düzenlenen törene , Grup Ofis Marka & Paten vekili Selçuk Akın , Beypazarı Ticaret Odası Başkanı Necdet Çalışkan katıldı. Akın , Ticaret Odası Başkanı Necdet Çalışkan’a tescil belgesini teslim etti.

Burada bir konuşma yapan tescil vekili Akın ;  “Tescille birlikte yapılacak en önemli şey denetlemelerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılmasıdır. Bu öncelikli konu olarak ele alınmalıdır. Ürünün hijyen koşulları başta olmak üzere diğer şartları da yerine getirmesiyle , bu ürünümüzün başka ilçelere yayılmasını amaçlıyoruz. Bunu en iyi şekilde kullanmak bizlere en iyi şekilde prestij kazandırmak istiyoruz.” dedi.  Akın ayrıca ; Ticaret Odası Başkanlığına ikinci kez seçilen Necdet Çalışkan’a da ikinci döneminde tescilin bir vesile olduğunu dile getirdi.

Beypazarı Ticaret Odası olarak iki yıl önce başvurusunu yaptıkları Beypazarı Kurusu’nun tescil belgesini aldıklarını ifade eden Ticaret Odası Başkanı Necdet Çalışkan sözlerini şöyle sürdürdü :  “ Bir Beypazarılı olarak bundan gurur duyuyoruz. ‘Marka Şehir ‘ haline gelen Beypazarı’nda bundan önce yöresel ürünlerin patentini almak için ilk başta başlattığımız Beypazarı Kurusuna şimdide yaprak dolması , cevizli sucuğu ve tarhana gibi yöresel ürünlerimiz için müracaatlarımız olacak. 15 yıl önce unutulmaya yüz tutmuş Beypazarı Kurusu turizmin canlanması ile birlikte tekrar gündeme geldi.

Maalesef iyi olan birçok şeyin yanında farklı ürünler üretilmeye başlandı. İyi üretim yapan firmaların yanı sıra , ürünle uzaktan yakından alakası olmayan işletmeler aynı isim altında farklı ürünler üretmeye başladılar. Bu olay hem ticari açıdan ham de Beypazarı’nın imajı açısından olumsuzluğa sebep oldu. Bundan sonra daha düzenli daha hijyen önceden belirlenmiş standartlarda  üretim yapılması kapsamında bu belgenin katkı sağlayacağını düşünüyorum. Belge almakla hiçbir şey bitmiyor akabinde bunun denetiminin yapılması , devamlılığının sağlanması bizim açımızdan çok daha önemli. Beypazarı Ticaret Odası olarak denetim anlamında diğer kurumlarla işbirliği içinde olup , Beypazarı içinde ve dışında üretim yapan işletmelerle birlikte hareket edip , bilgimiz dahilinde üretim yapılmasını , belirli aralıklarla denetim yapılmasını sağlayıp bu ürünün Türkiye çapını aşarak dünya çapında bir ürün olması için gerekli gayreti göstereceğiz.” dedi.  Bu ürün tescili ile birlikte hem ticari anlamda hem de turizm anlamında ilçeye büyük katkı sağlayacağını söyledi. İlçe için ciddi bir kazanım olduğunu belirten Başkan Çalışkan ; “Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu ürünün yanında diğer yöresel ürünlerimiz için de başvurularımız kısa bir sürede başlatılacaktır.” dedi.

 

Murat Yüksel / Beypazarı Haber Gazetesi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika