...
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1579 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Beypazarı Müzeleri ile Dikkat Çekiyor

30 Ocak 2013 Tarihinde Yayınlandı 288 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»Beypazarı Müzeleri ile Dikkat Çekiyor

hamam_muzesi logoTürkiye’nin ilk ve tek hamam müzesi Ankara’nın tarihi ilçesi Beypazarı’nda açıldı.

Müze  Rüstem Paşa Hamamı’nda hizmet veriyor. Hamam Kanuni’nin damadı ve aynı zamanda veziri olan Rüstem Paşa’nın Anadolu’da yaptırdığı 32 hamamdan biri. Açılışını Beypazarı kına hamamları temalı sergi ile yapan müzede birbirinden değerli nadide eserleri görmek mümkün. İpek peştamallar, atlas hamam bohçaları, gümüş hamam tasları, sedef kakmalı nalınlar, sim sırmalı havlu takımları ve daha niceleri müzenin sergilediklerinden sadece birkaçı.

Müzede kına türküleri ve ilahileri de unutulmamış. Türk hamam kültürü hakkında bilgi veren eserlerin, minyatürlerin, yağlı boya tabloların arasında gezerken gezinize bu türküler ve ilahiler eşlik ediyor.

Beypazarı sadece geleneksel mimarisi ve yemekleri ile değil müzeleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Öyle ki şuan ilçede Yaşayan Müze, Türk Hamam Müzesi, Kent Tarihi Müzesi, Tarih ve Kültür Müzesi olmak üzere dört tane müze bulunuyor. Ayrıca ilçeye iki yeni müze daha kazandırmak için  çalışmalar başlatılmış.

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook0Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Cafecanli

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika