...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Beypazarı Doğası

Ana Sayfa » Beypazarı Tanıtım » Beypazarı Doğası

Beypazari İnozu VadisiBiyolojik çeşitliliği ve nadir bulunan bitki türleriyle süslenmiş vadileri, yaylaları ve tepeleri Beypazarı’nın tarihinin olduğu kadar doğasının da ilgi görmesine neden oluyor. Bozkırın ortasında yayla keyfinin yapılabileceği nadir yerlerden burası. Doğal su kaynakları, verimli tarım alanları ve canlı çeşitliliği ilçeyi yalnızca göze hitap eden bir doğal güzellikten sıyırıp doğa gözlemciliğine de fırsat veriyor.

Bozkırla yeşilin birleştiği bu toprakların belli kesimlerinde bulunan “Beypazarı geveni” dünyada bir tek bu bölge bozkırlarında yaşayan “endemik” bitki türlerinden en nadir bulunanı olarak önem taşıyor.

Tepelerden bozkırı seyre dalarken, sarp yamaçlarda süzülen kuşlara değen gözünüz göllerle ve ormanlık alanlarla yeşile doyuyor. Doğa gezilerinden zevk alanlara, kuş gözlemcilerine, piknikçilere, fotoğrafçılara verimli anlar sunan ilçede doğa ile baş başa kaldığını anlıyor insan.

Bölgede 100’e yakın kuş türü, ve 70’e yakın kelebek türü yaşamakta. Kuş gözlemcileri bu yörede küçük akbaba, kara çaylak, kızıl şahin gibi türleri inceleme şansı buluyorlar. Beypazarı Doğa Evi’nde konaklanarak, doğal alanlara yakın mesafede hem doğayı soluyup hem de nesli tükenmeye yüz tutmuş kuş türlerini, kelebekleri gözlemleme imkanı elde ediliyor. Vadi çevresindeki kuş evine benzer bungalovlarda ve Doğa Evi’nde konaklamak isteyenlerin özellikle hafta sonları yoğunlaşan ilgi nedeniyle tedbiri elden bırakmayıp yerlerini önceden ayırtarak gitmelerinde fayda var.

Özel ve genel amaçlı doğa gezintileriniz için sizleri bekleyen bu toprakların dinginliğini ve çeşitliliğini bir arada tecrübe edeceksiniz.

Fotoğraflar : Şenol Uzunoğlu – Kaya Güneş