...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Beypazarı Türbeleri

Ana Sayfa » Beypazarı Tanıtım » Beypazarı Türbeleri

yediler türbesi

YEDİLER TÜRBESİ : Beypazarı İnözü Vadisi’nde yer alan türbe Beypazarı’na 5 km mesafededir. Adında geçtiği gibi türbede gerçekten yedi kişiye ait mezarlar vardır. Bu kişilerin Horasan’dan geldikleri ve dergah kurdukları rivayet edilir. Kim olduklarına dair kesin bulgular yoktur. Türbe iki dereye ve bir köprüye hakim noktada, dağ eteğinde bulunmakta.
Türbe, ilçeden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Hırkatepe köyü yakınındaki türbe, bulunan kayıtlara göre Gazi Gündüzalp’in mezarını barındırıyor. Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’nin dedesi olan Gazi Gündüzalp’in Rumlarla yapılan bir savaşta şehit düşmesi üzerine buraya gömüldüğü rivayet edilmektedir.

gazi, gunduzalp turbesi

GAZİ GÜNDÜZALP TÜRBESİ : Türbe, ilçeden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Hırkatepe köyü yakınındaki türbe, bulunan kayıtlara göre Gazi Gündüzalp’in mezarını barındırıyor. Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’nin dedesi olan Gazi Gündüzalp’in Rumlarla yapılan bir savaşta şehit düşmesi üzerine buraya gömüldüğü rivayet edilmektedir.

 

KARACA AHMET SULTAN TÜRBESİ : Bazı eserlerde belirtildiği üzere, Karaca Ahmet Sultan’ın Beypazarı’nda dergahı veya tekkesi bulunurmuş. Bu yüzden burası Karaca Ahmet Sultan’ın makam olarak kullandığı ve müritlerinin de bulunduğu dergah olarak kabul edilir. Bu makama mensup birkaç müridin de burada gömülü olduğu düşünülür. İlçeden İnözü bağlarına doğru giden yolda bulunan türbenin ziyaretçisi çoktur.

KARA DAVUT TÜRBESİ : Beypazarı’nın 7-8 kilometre kuzey doğusundaki Kuyumcutekke köyünde yer alıyor. Hacı Bayram Veli’nin halifelerinden biri olan Karadavut Hazretleri’nin gömülü olduğu düşünülen türbe taş bir binanın içinde bulunmakta. Karadavut Hazretleri’nin mezarından ayrı olarak türbede bulunan yedi sandukanın da bu şahsın soyundan gelen kimseler olabileceği düşünülüyor. Selçuklu eseri olan türbedeki mezarın Fatih dönemi bilgin ve mutasavvıflarından Karadavut Mehmet Efendi’ye ait olması ihtimali güçlüdür.
Beypazarı’nın doğusundaki Talihler tepesinin zirvesine yakın mevkide bulunmaktadır. Etrafı çitlembik ağaçlarıyla çevrilidir. Halk arasında “Ayvaşık Dede” olarak da adlandırılan İvaz Dede’ye ait mezarı barındırır. İvaz Dede’ye ait olduğu düşünülen mezarın yanında bir mezar daha bulunmaktadır. Bu mezarın Halveti Tarikatı şeyhi Mehmet Efendi’ye ait olduğu düşünülmekte. Bu iki zata ait olduğu düşünülen iki mezar Horasan harçlı taş duvarlarla örülmüş. Etraflarında birkaç mezar daha bulunuyor ancak bu mezarların kimlere ait olduğu konusunda bir bulguya rastlanmamıştır.

İVAZ DEDE TÜRBESİ : Beypazarı’nın doğusundaki Talihler tepesinin zirvesine yakın mevkide bulunmaktadır. Etrafı çitlembik ağaçlarıyla çevrilidir. Halk arasında “Ayvaşık Dede” olarak da adlandırılan İvaz Dede’ye ait mezarı barındırır. İvaz Dede’ye ait olduğu düşünülen mezarın yanında bir mezar daha bulunmaktadır. Bu mezarın Halveti Tarikatı şeyhi Mehmet Efendi’ye ait olduğu düşünülmekte. Bu iki zata ait olduğu düşünülen iki mezar Horasan harçlı taş duvarlarla örülmüş. Etraflarında birkaç mezar daha bulunuyor ancak bu mezarların kimlere ait olduğu konusunda bir bulguya rastlanmamıştır.