...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarihi Camilerimiz

Ana Sayfa » Beypazarı Tanıtım » Tarihi Camilerimiz

sultan alaaddin camiiSULTAN ALAADDİN CAMİİ: İnşa tarihi Ebuzziya takvimine göre H. 1221-1225 (M. 1805-1809) yıllarına rastlar. Cami Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’a mal edilmektedir. Fakat caminin isminin orada harap olan camiinin yerine yapılan camiiye aktarıldığı da düşünülür. Doğu duvarı hemen hemen ilk haliyle günümüze kadar gelmiştir. Kesme taş duvarlarla yapılmıştır. Beypazarı’nda ki büyük yangınlardan nasibini çokça aldığı bilinmektedir. Cami bir minareli olup Selçuklu eserlerinin tipik bir örneğidir. Hutbede Sultan Alaaddin, Rüstempaşa ve Sarı Kethuda isimleri anılmaktadır. Ankara-İstanbul-Bağdat yolu caminin kuzeyindeki üst yoldan geçer ve caminin etrafında büyük bir pazar yeri kurulmuş.Rivayete göre caminin temeli atılırken, halka gusül abdesti almaları söylenmiş, halk da abdest almak için su bulunmadığını ileri sürünce, temel atmaktan vazgeçip Sultan Alaaddin’in Veziri Rüstempaşa tarafından hemen caminin yanına şehrin en iyi sularından ve Vezirin adı verilen Rüstempaşa suyu getirilmiş yanına da Rüstempaşa hamamı yaptırıldıktan sonra caminin temeli atılmış.Türkiye’nin ancak birkaç yerinde bulunan Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerifi bu camide de bulunmaktadır.

aksemseddin camii

AKŞEMSEDDİN CAMİİ: Akşemseddin tarafından yanında bir medreseyle birlikte 6. yüzyıl başında ahşap olarak yapılmış olduğu rivayet edilmekte.1869 Beytepe mahallesi yangınında tamamen yanmıştır.Daha sonra Çayırlıoğlu Zeki Efendi tarafından bu sefer taştan yaptırılmıştır.Minare yapacak usta bulunmadığından bu caminin minaresi rumi 1920 tarihinde Hristiyan usta tarafınfan sonradan inşa edilmiştir.Beypazarı’nda ikamet etmiş, bir camii ile değirmen yaptırmış olan Akşemseddin’in asıl ismi Mehmet Şemseddin ve babasının ismi Hamza’dır.Kendisi Hacı Bayram Veli’nin mürididir.İstanbul’un fetih tarihini önceden tahmin etmiştir.Akşemseddin zamanın doktorlarındandı.Fatih Sultan Mehmet’in kızını iyileştirmiştir bu yüzden Fatih’in kızı ona Beypazarı’nda o dönemde meşhur olan pirinç tarlalarını hediye eder.Ömründe 7 kere hacca gitmiştir.Zayıflamış yüzünün beyazlığından, saç ve sakalı ak ve ak elbise giydiğinden dolayı Akşemseddin denmiştir.1459’da Göynükte vefat etmiştir.

kursunlu camii

KURŞUNLU CAMİİ: 17. yüzyılda civar yörelerde birçok eseri bulunan Sadrazam Nasuh Paşa tarafından yaptırıldığı rivayet edilmektedir. Üzeri tamamen kurşunla kaplı olduğu için Kurşunlu Cami ismi verildiği düşünülmektedir. Tüm ihtişamıyla Osmanlı cami mimarisini temsil etmekte…

incili camii

İNCİLİ CAMİİ: Kutsal mekanların bir başka durağı da İncili Camii. 1315 yılında Abbaszade Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırılmış. Mimari özellikleri Selçuklu tarzıyla uyumlu. Bu durum caminin çok eski bir mabet olduğu konusundaki düşünceleri destekler nitelikte. Caminin iç süslemeleri göz kamaştırırken tahta minaresi de birçok ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

imaret camii

İMARET CAMİİ : İmaret Camii 1887 yılında yapılmış ve günümüze gelene kadar farklılaşmıştır. Cumhuriyet Dönemi’nden önce etrafında dış ve iç imaret denilen medreselerin var olduğu söylenen caminin kuzey kısmına sonradan betonarme bir ön giriş kısmı eklenmiştir. Dikdörtgen planlı caminin kuzeybatı köşesinde tek şerefeli minaresi yer almakta. Dıştan kırma çatısı, içten ahşap tavanla desteklenmiştir. Tavan süslemeleri göze hitap eden özelliklerinden.

tabakhane camii

TABAKHANE CAMİİ : Tarihi çarşı içinde dükkanlarla bitişik konumda olan bu cami, 1899 yılında Söylemezzade Hacı Hüseyin Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Osmanlı mimarisi tarzında, dikdörtgen yapılı caminin cepheleri dükkanlarla bitişiktir, sadece girişi açık şekildedir. Şimdilerde sacla kaplı minaresinin daha önceleri ahşap olduğu biliniyor. Bu kaplamayla özelliğini kaybetmiş olduğunu düşünenlere ahşap süslemeleriyle hayranlık uyandıran güzelliğinden sunmaya devam ediyor.