...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Beypazarı Yaşayan Müze’de Nevruz Kutlanacak

19 Mart 2013 Tarihinde Yayınlandı 734 Kez Okundu
Ana Sayfa » Beypazarı Haberleri»Beypazarı Yaşayan Müze’de Nevruz Kutlanacak

Ankara’nın tarihi ilçesi Beypazarı’nda kurulan Yaşayan Müzede bu hafta sonu Nevruz Bayramı kutlanacak.

yasayan muze nevruz (Small)Adriyatik’ten Çin Seddi’ne milyonlarca Türk’ün bayram yaptığı bu günde kadim gelenekler Yaşayan Müzede yaşatılacak. Evlerin kapısının bahara, şenliğe ve dirilişe açıldığı nevruzda müze dostları “Ağırlığım, uğurluğum sende kalsın.”, “Kırmızılığın bana, sarılığım sana.” diyerek nevruz ateşinin üstünden atlayacak. Yaşayan Müzenin dinlenme mekânı olan Bizim Kahve’de karanfilli, kakuleli, misk-i amberli kahveler en güzel nevruz manileriyle sunulacak. Baharın müjdecisi çiçekler ebru teknelerinde açacak. Soyun devamını, bereketi, aydınlığı temsil eden nevruz sofraları Yaşayan Müze ziyaretçileri ile buluşacak.

Sadece eğlenmenin değil doğa sevgisinin, tarih bilincinin ve milli beraberliğin de sağlanacağı bu günde Yaşayan Müze bahara, yeni yıla merhaba demek için ziyaretçilerini bekliyor olacak. Binlerce yıldır Orta Asya’dan Anadolu’ya  her coğrafyada ayrı bir renk alan nevruz Yaşayan Müzedeki kutlamalarıyla ziyaretçilere oldukça eğlenceli anlara yaşatacağa benziyor.

Türkiye’nin ilk dünyanın da sayılı uygulamalı halkbilimi müzelerinden olan Yaşayan Müzenin kurucusu ise Dr. Sema Demir. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi’nde müzecilik dersleri veren Demir müzelerin temelde birer eğitim kurumu olduğunu hatırlatarak bu bilince sahip Yaşayan Müzenin nevruz gibi köklü gelenekleri merkeze alan etkinliklere yer verdiğini, bu kültürel mirası geleceğe taşıma ve günümüz insanı ile buluşturma adına müze olarak manevi sorumluluklarını yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını belirtti. Öte yandan Yaşayan Müze olarak bu minvalde yürüttükleri çalışmalara Türk Hamam Müzesini de kurarak devam ettiklerini söyledi. Türk hamam ve temizlik kültürünü konu edinen ve 16. yüzyılda Rüstem Paşa tarafından yaptırılan hamamda hizmet veren Türk Hamam Müzesi ise Türkiye’nin ilk dünyanın da üç hamam müzesinden biri olma özelliğini taşıyor.   

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika