...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Beypazarı’na Bir Müze Daha: Anadolu Açık Hava Müzesi

02 Ekim 2014 Tarihinde Yayınlandı 473 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»Beypazarı’na Bir Müze Daha: Anadolu Açık Hava Müzesi

açık hava müzesiBeypazarı’nda açık hava müzeciliğine yeni bir soluk geliyor. 2015 yılında tamamlanması planlanan Anadolu Açık Hava Müzesi projesi, Anadolu’nun geleneksel değerlerini ve kültürel dokusunu geleceğe aktarma amacıyla kuruluyor.

Beypazarı’nda açık hava müzeciliğine yeni bir soluk geliyor. 2015 yılında tamamlanması planlanan Anadolu Açık Hava Müzesi projesi, Anadolu’nun geleneksel değerlerini ve kültürel dokusunu geleceğe aktarma amacıyla kuruluyor.

Açık hava müzeciliğinde esas olan kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel ya da sivil mimarî olarak adlandırılan yapıları kültürel doku içinde yani bütün bir yaşam tarzını betimleyerek sergilemektir. Aslında bu müzede, hepimizin yaşama konusunda özlem duyduğu ve kaybolacağı hakkında ciddî endişelerimizin olduğu geleneksel evlerimizi, içinde yaşanan kültürün tümünü koruyarak geleceğe aktarmak amaçlanıyor. Geçmişin geniş ailesini oluşturan ebe-dede, anne-baba, hala-amca ve çocukların gündelik ilişkilerini, mutfak kültürünü, dinî yaşamını, misafir ağırlama biçimlerini, bayram geleneklerini, sağaltım yöntemlerini, eğlence anlayışlarını anlatacak olan bu müzede kültür tek taraflı değil bütün yönleriyle tanıtılacak.
Beypazarı’nın Macun Köyü’nde kurulacak olan Anadolu Açık Hava Müzesi elbette Anadolu kültürünü konu edinecek. Müzede başlangıçta 18. yüzyıl Ankara bağ evine, su değirmenine, çamaşırhaneye, fırına, çeşmeye ve pekmezliğe yer verilecektir. Bu alanlarda ziyaretçilerle birlikte geleneksel yöntemlere uygun olarak buğday öğütülecek, çamaşır yıkanacak, ekmek yapılacak, pekmez kaynatılacak. Böylelikle bir yandan kısaca halk kültürü olarak tanımlanan kültürel mirasın geleceğe aktarılması sağlanırken diğer yandan da bölge turizminin zenginleştirilmesine katkıda bulunulacak

PROJE ANKARA’YA SAYGINLIK KAZANDIRACAK
Anadolu’yu konu edinen Anadolu Açık Hava Müzesi bir proje kapsamında hayata geçirilecektir. Yaşayan Müze ve Türk Hamam Müzesinin kurucusu Dr. Sema Demir ve Harun Demir ile müzelerin proje sorumlusu Cihan Erden tarafından hazırlanan proje Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından başarılı bulunmuş ve destek almaya hak kazanmıştır. Ayrıca proje Ankara’nın kırsal turizm alanında başarılı bulunan tek projesi olma özelliğini taşımaktadır. Projenin 2015 yılı ortalarında tamamlanması planlanmaktadır. Projenin yalnızca Beypazarı’na değil, Ankara’ya hatta ülkemize saygınlık kazandıracağı düşünülmektedir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika