...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1953 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Beypazarı’nda asırlık gelenek ‘fişek bayramı’

24 Nisan 2015 Tarihinde Yayınlandı 1.809 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»Beypazarı’nda asırlık gelenek ‘fişek bayramı’

Ankara Beypazarı’nda üç ayların başlangıcı ve RegaipBEYPAZARI’NDA ASIRLIK GELENEK ‘FİŞEK BAYRAMI’ Kandili her yıl farklı etkinliklere sahne olurken, yıllardır süregelen farklı bir gelenekte tüm yasaklara rağmen vatandaşlarca yaşatılmaya devam ediyor. Sokakları gül kokularının sardığı, kabir ziyaretlerinin yapılıp Mevlid-i Şerif’lerin okutulduğu Beypazarı her yıl Regaip Kandili akşamı ilginç bir geleneğe ev sahipliği yapıyor.

Beypazarı’nda bu yıl da gelenek bozulmadı. Beypazarı Belediyesi sabah erken saatlerden itibaren ilçe merkezi ve mezarlık bölgesine ilaçlama aracıyla toplam 100 litre gül suyu sıktı. Beypazarı Belediyesi’nce yapılan bu uygulama ilçeye gelen turistlerinde beğenisini topladı.

Havanın kararmasıyla çoluk çocuk, genç yaşlı herkesin poşetlere ve ceplerine doldurup, sokak sokak gezerek veya evlerinin önünde attığı, yüksek sesle patlayan torpil, trakkal, füze, maytap ve çeşitli patlayıcı maddeler gece geç saatlere kadar ilçe sokaklarında adeta çatışma havası estirdi. İlçenin bu özel gününü bilmeyip, dışarıdan gelmiş olan vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemezken, çeşitli patlayıcı maddelerle yaralanan 2 si ağır 14 kişi, Beypazarı Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Bazı vatandaşlar “Regaip Kandili’ni bu şekilde coşkuyla karşılıyor, üç ayların gelişini kutluyoruz. Dedelerimiz ve onların dedeleri de bu şekilde kutlamışlar” derken, bazı vatandaşlar da “Tonlarca patlayıcı havaya atılıyor, buna verilen parayla hayır yapsınlar” diyor.

Regaip Kandili dolayısı ile cami çıkışlarında kandil simidi dağıtan Beypazarı Belediyesi de, ilçenin yüksek noktalarında havai fişek gösterileri gerçekleştirdi.

KAYA GÜNEŞ-İHA

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika