...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1889 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI’NDA DOĞALGAZ KULLANIMI YAYGINLAŞMASI

27 Ocak 2017 Tarihinde Yayınlandı 1.873 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»BEYPAZARI’NDA DOĞALGAZ KULLANIMI YAYGINLAŞMASI

Beypazarı’nda İktisadi Yönelimler©

Beypazarı’nda Doğalgaz Kullanımı Yaygınlaşmasının İktisadi Tesirleri Hakkında Tahminler

“Beypazarı’nda iktisadi yönelimler” başlığı altında 19 Mayıs 2004’ten beri yazılar hazırlıyorum. 19 Mayıs 2004’te hazırladığım yazıda bakkal, kasap ve manavların geleceğine ilişkin öngörülerde bulunmuştum. Anılan yazıda vardığım sonuç şöyleydi: “… Beypazarı’nda saydığımız esnaf gurubu 2000’li yılların ilk çeyreğinde münferiden Hanlarönü etrafında varolmaya devam edebilecekleri şüpheli görünüyor. Önce biriktirdikleri sermayeden vaziyeti idare edecekler sonra ise münferiden varolmalarının tehlikesini kavrayıp aynı çatı altında bir bakkal, bir kasap, bir manav bir araya gelecekler yada büyük mağazaların bakkaliye, manav ve kasap reyonlarının aylıklı işçileri olacaklar. …”.[1] Tahminimiz büyük ölçüde gerçekleşti. Bugün doğalgazın iktisadi etkilerini öngörmeyi deneyeceğim.

İktisat derslerinde rakip/ikame mallardan bahsedilir. Biri birinin yerine kullanılabilen mallar rakip mallardır. Örneğin kibrit ile çakmak,odun ile kömür, dizel motor ile benzinli motor, benzin ile LPG, LPG’li otomobil ile elektrikli otomobil, kömür ile doğalgaz, LPG ile doğalgaz. Bizim yazımızın konusu Beypazarı’nda kömür ile doğalgazın, LPG ile doğalgazın rekabetinin sonucunun ne olacağına dairdir. Her bir rakip malın kendine özgü güçlü ya da zayıf yönleri vardır ya da zamanla oluşabilir.

Beypazarı’nda evlerin ısınmasında ya da sanayi tesislerinde (Güngör Çiftliği süt fabrikasında, demircilerin ocaklarında)kömür çocukluğumuzdan beri kullanılıyor. Günümüzde Eti Soda işletmesinde kömür kullanılıyor. Çayırhan kömürü, Zonguldak kömürü, Sibirya kömürü, Güney Afrika kömürü rekabeti yaşandı/yaşanıyor. Bundan sonra kömür ile doğal gaz rekabeti yaşanacaktır. Kömürün hayatımızdaki yeri daralacak. Kömürün daralmasıyla birlikte kömürden evine ekmek temin edenlerin sayısı azalacak. Kömürü satan, nakleden, yükleyen, indiren, kalorifer kazanı yakanların sayısı azalacak.Benzeri süreç odun için yaşanmış. Ben hatırlamam ancak Keltepe köylülerinin Beypazarı’na odun getirip sattığı söylenir. Kömür kullanımındaki artış odun satışlarını düşürmüş olmalıdır. Kamu kurumlarında kömür kazanı yakanlara ihtiyaç kalmayacak. Kömür külü olmayacağı için temizlik personeli sayısını da etkileyecek. Kömür sobası satışları daralacak. Kömür sobası yanmayacağı için evlerin içi is olmayacak, evlerin boyanma sıklığı azalıp boyacılara daha az iş düşecek, boya satışları azalacak. Dökme gaz, fueloil alış satışı zamanla sıfırlanacak. LPG (mutfak tüpü) satanların işi azalacak. Birçok LPG satıcısı, işçisi işsiz kalacak. Kısaca doğrudan ya da dolaylı uzun dönemde Beypazarı’nda en az 200 kişinin işsiz kalacağı söylenebilir. Yıllara göre tam sayıyı bulmak bizim için güç.


Harita 1: 31 Ekim 2016 Tarihli ve 2016/9444 Sayılı Kararnamenin Eki

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/11/20161117-6.pdf erişim 27 Ocak 2017.

Yeni işler ortaya çıkacak. Eski ve yeni binalarda doğalgaz tesisat işlerine talep hızla artacak. Doğalgaz tesisat ekleri-parçaları satışı, kombi satışları, bakımı-tamiri işi doğacak. Doğalgaz işletmesi için (bakım, fatura okuma, müşteri hizmetleri vb.) personel alınacak.

Doğalgaz sanayi tesislerinde, ısıtma ve soğutmada kullanılabilmektedir.[2]Doğalgaz gıda sanayiinde maliyetleri düşürüp şekerli ve unlu mamuller üretiminde Beypazarı üreticilerinin rekabet gücünü arttıracak. Doğalgaz ile çalışan sebze ve meyve kurutma tesisleri kurulabilecek, soğuk hava depoları doğalgaz ile soğutulabilecek.Lokantalarda yemek pişirirken, döner keserken, fırınlarda ekmek yaparken, pastanede pasta yaparken doğalgaz kullanılacak. Beypazarı’nda sanayinin gelişiminin önündeki bir engel kalkacak. Organize-İhtisas organize sanayi[3]bölgesi kuruluşu kolaylaşacaktır. Telkâri üretiminde kullanılan ısı maliyeti düşecektir.

Sobalı evlere kombi tesisatı döşenecek, sobalı evlerin fiyatı artacak. Müstakil ev talebi artacak. Çünkü sitelerin ısınma rahatlığına müstakil evler rakip olabilecek. Sitelere rağbet azalacak. Sitelerdeki her bir daireye ısı pay ölçer takılabilecek.

Tahmin edemediğimiz başka iktisadi değişiklikler de olabilir. Örneğin otomatik ısı kontrollü seralarda sebze üretimi bahar aylarında erkene çekilip, güz aylarında kışa yaklaştırılabilir. Civcivler doğalgaz ile ısıtılabilir, soğutulabilir. Halen fide seralarında kömür ile ısınma sağlanırken doğalgaza dönüşüm yaşanabilir.

Doğalgazın etkisini değerlendirirken eksik bıraktığımız, unuttuğumuz hususlar da olabilir. Bu yazıdaki maksadımız doğalgazın Beypazarı ekonomisini etkileyeceği dolayısıyla ilgililerin bu şuurla doğalgazlı günlere hazırlanmasına dikkat çekmektir. Acilen yetkili eğitim kurumları doğalgaz tesisatçılığı kursları açmalıdır. Bu kurslara işleri kaybetme riski olanlardan istekli olanlar öncelikle alınmalıdır.

Ali Başaran 27 Ocak 2017

© Makalenin telif hakkı Ali Başaran’a aittir, yazılı izni olmadan kısmen de olsa hiçbir şekilde değiştirilemez ve yayımlanamaz.

[1] 19 Mayıs 2004 tarihli yazının tamamı için bkz. http://80.251.40.59/ankara.edu.tr/basaran/public_html/yayinlarim/mahalliyay/19052004seymenler_bakklacilik.doc

[2] Daha geniş bilgi için bkz.  http://www.polgaz.com.tr/sanayiyararlibilgiler.html 27 Ocak 2017.

[3] Daha geniş bilgi için bkz.  http://www.hab.org.tr/ ve http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/08/20090822-3.htm

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
haberler| Ek İş | Web Tasarım Ankara | Burun Estetiği Ankara | Ankara iş ilanları | Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| Köşe Takımları| Dünya Para | Muğla Haber |
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika