...
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1582 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Beypazarı’nda Ramazan Geceleri Bir Başka

27 Haziran 2015 Tarihinde Yayınlandı 286 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»Beypazarı’nda Ramazan Geceleri Bir Başka

Başkent Ankara’nın asırlık konakları, Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş yöresel yemekleri ve doğasıyla turizmde parlayan yıldızı haline gelen Beypazarı’nda Ramazan akşamları bir başka geçiyor.

BBB_6857 (Small)Kaya Güneş – İHA / Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde (Hicri 1058 Miladi 1638) Beypazarı’ndan şöyle bahseder: ” İlk kurucusunu bilmiyorum. Fakat ilk fatihi Kütahya beylerinden Germiyanoğlu Yakup Şah’ın veziri Dinar Hezar’dır. Onun için şehre “Germiyan Hezar” da derler. Haftada bir gün güzel süslü bir pazar kurulup, bütün kıymetli eşyalar bulunur. Pazarına her hafta etraf köylerinden 10 bin insan toplanır. Halkının çoğu bilginlerdir. Hepsi renk renk sof giyerler. Türk şehri olduğundan halkı Oğuz taifesidir. Yani Türk kavmi demenin güzel bir ifadesidir. Yedi tane hanı vardır. Çarşı içindeki güzel bir han yanmıştır. Hamamları, 600 dükkanı vardır. Çarşıda kasaplar içinden akan dere kenarında hafta pazarı olur.”

İşte bugün Beypazarı’nda asırlardır ayakta olan o 600 dükkanda halen demircilik, kalaycılık, bakır işlemeciliği, semercilik, yemenicilik gibi kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları yaşatılıyor. İftar saatlerinde hareketlenen Beypazarı çarşısını iftarda sessizlik kaplıyor. İftarın hemen sonrasında ise vatandaşlar ve ilçeye gelen turistler kendilerini ilçedeki konakların restoran bölümlerine, kafeterya ve parklara atıyor. İlçenin Ankara Parkı iftar sonrası sahura kadar yoğun bir kalabalığa hizmet veriyor. İlçe idarecileri alınan kararla, iftar sonrası yaşanan yoğunluk dolayısı ile işyerlerinin sahura kadar açık kalabileceği kararını aldı.

Beypazarı Belediyesi’nce yapılan ışıklandırma çalışmasının ardından Beypazarı’nın Havuç heykelinin yer aldığı meşhur meydanı Hanlarönü, ve İrfan Gümüşel Caddesi gelen konukları ışıl ışıl karşılıyor. Beypazarı’nın Geleneksel Ramazan Şenlikleri bu yıl da ilçenin farklı noktalarında yoğun katılımla gerçekleştiriliyor. Tasavvuf ve ezgi konserleri, Karagöz ve Hacivat, Sema Gösterileri vatandaşlar tarafından ilgi ile izleniyor.

BBB_6810 (Small)

BBB_6857 (Small)

BBB_6789 (Small)

BBB_6781 (Small)

 

 

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook0Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Cafecanli

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika