...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1962 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bu Merkez Ankara’ya Kuruluyor

08 Şubat 2014 Tarihinde Yayınlandı 240 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»Bu Merkez Ankara’ya Kuruluyor

ankaraya kuruluyorTürkiye’nin enerji konusunda yaşadığı sıkıntılara çözüm üretmek ve enerji teknolojilerinin geliştirilmesine olanak sağlamak amacıyla OSTİM’de, teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak. OSTİM Stadı’nın yanındaki 87 dönümlük arazi üzerine yapılacak ve ‘OSTİM Ekopark’ olarak anılacak proje ile enerji teknolojileri konusunda Ar-Ge fırsatları yaratılacak.

Teknoloji Geliştirme Merkezi statüsünde olacak ve etaplar halinde tamamlanacak OSTİM Ekopark Projesi’nin 5 dönümlük alanı kapsayan ve yaklaşık 9 milyon liraya mal olması öngörülen ilk binası 2 yıl içinde faaliyete geçirilecek. 5 yıl sonunda projenin tüm etapları tamamlandığında, Ar-Ge birimlerine ek olarak test ve analiz laboratuvarları, enerji alanında bilgi merkezi ve kütüphane, eşleştirme ve ticarileştirme merkezleri, müze, sergi ve konferans salonları hizmete sunulacak. İnşaat alanının tepe noktasında ise Ankara’nın kentsel güneş tarlası oluşturulacak. Bu alanda 2 bin metrekarelik bölgeye yayılmış güneş ağaçlarının bulunması öngörülürken, söz konusu ağaçların üreteceği enerji, kampüsün ihtiyacı için kullanılacak.

ÜNİVERSİTELER DESTEK VERECEK

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, bölgelerinde ağırlıklı olarak savunma ve havacılık, iş ve inşaat makineleri, medikal, kauçuk ve raylı ulaşım sistemleri alanında faaliyet gösteren firmalar bulunduğunu söyledi. Ankara’daki 8 üniversitenin çözüm ortağı olarak projeye dahil olduğunu bildiren Aydın, “Dinamik bir yapı olacak. Bütün bilim insanlarından yararlanacağız. Bunları sanayicilerle buluşturacağız ve enerji ile ilgili ülkenin sorunlarına buradan çözüm üreteceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika