...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1841 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

CHP Mansur Yavaş’ı Markaja Aldı !

13 Şubat 2013 Tarihinde Yayınlandı 615 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Siyaset»CHP Mansur Yavaş’ı Markaja Aldı !

Başkent kulislerine göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP, Geçtiğimiz dönem MHP’nin adayı Mansur Yavaş’ı, MHP ise AK Partili Turgut Altınok’u yakın markaja aldı.

Ankara Kulislerinde konuşulan iddialara göre Kılıçtaroğlu’nun görevlendirdiği iki kişilik bir CHP heyeti tarafından Mansur YAVAŞ’a CHP Ankara Büyük Şehir Belediye Başkan Adaylığı teklifi yapıldı. Üç kez devam eden bu görüşmeler neticesinde Mansur YAVAŞ’ın yerel seçimler öncesi CHP’ye geçeceği konuşulan iddialar arasında.

İnanılması güç olduğu kadar en çok da dillendiren CHP’nin MHP’li Mansur Yavaş,mansur yavas MHP’nin de AK Partili Turgut Altınok üzerinde duruyor olması. İşte Başkent kulisinden detaylar…

Kulislerde neler konuşuluyor? Dengeler Ankara’da sürekli değişiyor. Önümüzdeki sürecin de Ankara’dan bakınca pek sakin geçeceğini söylemek mümkün değil. “Ankara’dan bakmak”, “Ankara’nın nabzı”, “Ankara Kulisleri’ne göre” gibi tanımların altında Ankara’nın artık sadece Türkiye’ye değil dünyaya yön veren gücü yatıyor. İstanbul, artık güne İMKB’ye bakarak başlamak yerine kabinenin programına göre kendisini şekillendiriyor. Türkiye’nin en güçlü medya kuruluşlarının sahipleri (medya patronları), deve dişi gibi iş adamları Erdoğan’ın yurtdışı gezilerinde aynı uçakta yer almak ve sadece “yanınızdayız” mesajını verebilmek için neredeyse birbirleri ile yarışıyorlar.

Bundan çok değil sadece 10 sene önce aynı isimlerin hükümet düşürmek için neler yaptığı, ne gibi haberlere imza attığı, bu ülkenin seçilmişlerini nasıl aşağladığı ise hepimizin malumu. Ankara’da “iktidarın gücü artık tartışılmaya bile değmez” denildiği bir süreçte “iktidar anayasa tartışmalarında yıpranır mı?”, “AK Parti yeni anayasayı yapabilir mi?” Bu iki sorunun cevabı şu anda Ankara’da en fazla merak edilen soruların başında geliyor. Anayasaya göre, anayasa değişikliklerinin referanduma sunulabilmesi için en az 330 ile 367 arası bir oyla TBMM’de kabul edilmesi gerekiyor. AK Parti kulislerinde ve AK Parti grubunda ise kalemler ellerde hesaplamalar başlamış bile. Kağıt üzerinde ise hesaplar bir türlü tutmuyor.

Şu an Meclis’te, AK Parti’nin TBMM Başkanı olduğundan oy kullanamayan Çiçek dışında 325, CHP’nin 134, MHP’nin 52, BDP’nin 29 milletvekili bulunuyor. 7 milletvekili ise bağımsız olarak parlamentoda bulunuyor. AK Parti’nin Mart’ta TBMM’ye getireceği olası anayasa değişikliği teklifini referanduma götürebilmek için en az 5 milletvekilinin daha desteğine ihtiyacı var. Oylama sırasındaki olası fireler, teklifin düşmesine neden olabileceğinden, yüksek sayıda vekil geçişi olmadan AK Parti’nin bu yönteme güvenerek hareket etmeyeceği belirtiliyor. Şu anda Erdoğan’ın yakın çevresine “bağımsız milletvekillerini yakın markaja alın” talimatı verdiği Ankara kulislerinde konuşulanların başında geliyor. Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ın CHP’den istifasının arından CHP içinde istifasına neden olan olay ve söylemlerin devam etmesi halinde, duyarlı istifaların gelebileceğini açıklaması gözleri CHP cephesine çevirdi. CHP’den istifa eden vekillerin referandum sürecine destek vermesi Türkiye’nin yeni ve sadece bir anayasaya kavuşmasına neden olacak gibi gözüküyor. Mini Kulis 2012’nin Eylül ayında yapılan AK Parti kongresinde Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK)’nun 50 kişilik MKYK yeni listesinde Antalya’dan Menderes Türel ve Mevlüt Çavuşoğlu’nun yer alması Başbakan’ın Antalya’ya özel önem veriyor yorumlarına neden olmuştu. Şimdi partinin en önemli yönetim organlarından olan ve Erdoğan’la birlikte 20 kişiden oluşan MYK’da da 2 Antalyalının olması bir MYK’ya iki Antalyalı fazla yorumlarına neden oldu.

Bilindiği üzere AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in Kültür ve Turizm Bakanlığına getirilmesinin ardından partinin Merkez Yürütme Kurulu’na (MYK) Çelik’ten boşalan göreve eski Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu getirildi. Bu atama ile birlikte hem MKYK’da hem MYK’da 2 Antalyalı oldu. AK Parti’nin en önemli iki koltuğunda (AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı Menderes Türel ve AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çavuşoğlu) 2 Antalya milletvekilinin oturması yaklaşan yerel seçim tahminlerini de etkiledi. AK Parti kulislerinden sızan bilgilere göre, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Antalya milletvekili Menderes Türel partisinin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olacak. İnanması zor kulis: Yerel seçimlerden söz açılmışken, bu aralar kapalı kapılar ardından en çok AK Parti’nin Ankara’da kimi aday göstereceği konuşuluyor. Mevcut büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek her fırsatta partisinin uygun görmesi halinde aday olacağını açıklasa da CHP ve MHP’nin kimin aday göstereceğini çok yakından takip ediyor.

CHP şu anda MHP’nin geçtiğimiz dönem Ankara’dan aday gösterdiği Mansur Yavaş ile görüşüyor. Kulislerdeki bir başka bilgi ise MHP’nin adayı ile ilgili. Rivayete göre MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye adayı Keçiören’in eski AK Partili belediye başkanı Turgut Altınok. Burada bir parantez açmak gerekiyor: Altınok halen AK Parti’den istifa etmedi, yani halen AK Parti’nin bir üyesi. Anlaşılan o ki yerel seçimler yaklaştıkça şeytanın bile aklına gelmeyen çok senaryoyu dinleyip “bu kadar da olmaz” diyecek gibiyiz. Tabi bu söylentilerin, iddiaların kimin hanesine artı yazdığına bakarak kulağımıza çalındıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Ek İş | Web Tasarım Ankara | Burun Estetiği Ankara | Ankara iş ilanları | Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| Köşe Takımları
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika