...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1972 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Çocukların ve Ailelerin Tatil Gözdesi Yaz Okulları

18 Haziran 2014 Tarihinde Yayınlandı 356 Kez Okundu
Ana Sayfa » Köşe Yazıları»Çocukların ve Ailelerin Tatil Gözdesi Yaz Okulları

Çocukların ve ailelerin tatil gözdesi “Yaz Okulları”

Sosyal Hizmet Uzmanı Fatih Kılıçarslan, ailelerin ve çocukların gözdesinin yaz okulları olduğunu çocukların okul döneminde aldıkları bilgiyi burada kullanabilme becerilerini daha fazla geliştirdiklerini söyledi.

aileder.20130708171222.jpgZorlu bir eğitim-öğretim yılını geride  bırakan öğrenciler, bütün yılın stresini yaz tatilinde atacak. Çocuklar tatilini eğlenerek, dinlenerek ve enerji depolayarak hem psikolojik gelişimlerini hem de zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyecek şekilde geçirmeleri çok önemli. Tatil aktivitelerinin de bu amaca hizmet etmesi gerekiyor. Yaz okulları çocukların okul döneminde aldıkları bilgiyi kullanabilme becerilerini geliştirir diyen Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile-Der Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kılıçarslan, bu tür etkinliklerin çocuğu akranlarıyla sosyal iletişim ve etkileşim içerisinde hayata hazırladığını söyledi.

Geleceğe hazır olmalılar

Okul döneminde bilgiyle donanan öğrencilerin, bilgiyi kullanabilme becerilerinin yanı sıra bedensel, ruhsal gelişimine yönelik faaliyetler yaz döneminde de sürdürmesi gerektiğini söyleyen Kılıçarslan, “ Yaz okulunda amaç, öğrencilerin en değerli yeteneklerini tam bir şekilde geliştirmek ve kendilerine yüksek düzeyde muhakeme gücü kazandırarak aktarılan bilgi ve becerilerin günlük hayatta tatbik etmelerini sağlamaktır. Yaz okulunda hedefler, çocukların bilgilere kendi başlarına ulaşarak ve bunları kritik ederek kendi fikirlerini geliştirebilmeleri kendi algıladıklarını, hissettiklerini, ifade yeteneklerinin yanı sıra spor, müzik ve sanat yeteneklerini çeşitlendirmek, pratik ve yaratıcı düşünerek kendi başına hareket edebilmeyi geliştirebilmeyi ve  birlikte işbirliği içerisinde takım olabilmeyi sağlamaktır. Böylece çocuklarımızı bağımsız ve özgüven sahibi olarak geleceğe hazırlamak olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Kişiye özel programlar hazırlanmalı

Yaz okulu seçimi yaparken aileleri dikkatli ve özenli yaklaşmalı özellikle çocuğun gelişimi, ilgi ve yetenekleri açısından karar vermesi gerektiğinin altını çizen Kılıçarslan, “Aileler eğitim müfredatın çocuğun yaşına uygunluğunu gözden geçirmeli, yetkililerden aydınlatıcı bilgi almalıdır. Aileler, çocukları için seçtikleri yaz okul programlarının çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimine uygun olup olmadığını göz önüne almaları gerekir. Eğitim programları çocukların kişilik, ilgi, merak ve yetenekleri tespit edildikten sonra çocuğa uygun, kişiye özel eğitimci rehberliği ve danışmanlığında programlar uygulanmalıdır” diye konuştu.  Yaz okulu faaliyetleri sonunda çocuk kişilik, duygusal ve sosyal yönü gelişmiş, bağımsız düşünebilen ve hareket edebilen, öz güveni tam ailesi ve toplumuna faydalı hizmet bilinci oluşmuş çocuklar olarak hayata hazırlamayı hedeflemesi gerektiğini vurgulayan Kılıçarslan, “Programlar sanat, spor, geziler, el sanatları, kitap okuma ve çocukların manevi gelişimini sağlayarak dini bilgiler içermelidir” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika