...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Düğün Harcı Görmenin Tam Zamanı

19 Nisan 2013 Tarihinde Yayınlandı 607 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»Düğün Harcı Görmenin Tam Zamanı

veysel ayık (2)15 Nisan’dan itibaren sert bir düşüşe geçen ‘altın’ düğünü olanlar ile ‘altın borcu’ olanları sevindirdi

İki günlük sert düşüşten sonra yükselme trendine  giren altın günün erken saatlerinde (19 Nisan Cuma günü itibarıyla)  yine düşmeye başladı.  Ancak gün ilerledikçe toparlanmaya başladı. 15 Nisan Pazartesi günü son yılların en düşük rakamını gören altında son duruma bakıldığında hızlı bir yükseliş görülüyor. Mart 2011’den bu yana en düşük seviyeye inen altında gerilemenin devam etmesi bekleniyordu.

Ancak uluslararası piyasalarda hızlı bir yükseliş oldu. Geçen hafta cuma gününden beri yüzde 13’e yakın değer kaybeden altına geleneksel olarak bu enstrümanı tercih eden Türk halkının gösterdiği yüksek talep adeta karaborsa etkisi yarattı. Beypazarı’nda kuyumculuk yapan ve ayını zamanda Belediye Meclisi üyesi olan ‘Ayık Kuyumculuk’ sahibi Veysel Ayık,  ‘altın’daki son gelişmeleri gazetemiz için değerlendirdi. Veysel, Avrupa’daki borç krizi nedeniyle bazı ülkelerin borçlarını  ödemek için Merkez Bankalarına ‘altın’ satmaları nedeniyle, piyasada ‘altın’ın bollaştığını  ve bunun da  fiyatları düşürdüğünü ifade etti. Ayrıca Güney Kıbrıs, İtalya ve İspanya’da çıkan söylentilerin de bu düşüşü  tetiklediğini ifade eden Ayık, “ Bazı  spekülatörler altın piyasasını sürekli dalgalandırıyorlar ( Soros, Feber gibi) , bunlar da düşüşte etkili oldu “ dedi. Çeyrek altın sıkıntısının Beypazarı’nda da yaşandığını  belirten Ayık,  “Bazı yerlerde özellikle ‘çeyrek altın’ın yok satmasına karşın, biz fırsatçılık yapmadık elimizde olan altın’ piyasaya sürdük” dedi.

Vatandaşların elindeki altınları satmadığını, aksine  altın alışında büyük bir yoğunluk yaşandığını  belirten Ayık, “Altın fiyatlarının uluslararası piyasalarda sert düşüşünün ardından iç piyasada oluşan yoğun talep çeyrek ve Cumhuriyet Altının’da ‘yok satma’ dönemini başlattı. Sektör temsilcileri yoğun talep nedeniyle çeyrek ve cumhuriyet altınında işçilik maliyetlerinin çok arttığı ve fiyatların şiştiği bu dönemde tasarruf etmek isteyen yatırımcıların, bilezik ile gram altını tercih etmesi tavsiyesinde”  bulundu. Ayık ayrıca  ‘düğün mevsiminin’ başladığını ifade ederek, “ Vatandaşlar en çok yatırım amaçlı olarak ‘altın’a rağbet ediyor.  Yakında düğünü olanlar da  takılarını ( düğün harçlarını) almaya başladı. Ancak önümüzdeki günlerde  ‘altın’ fiyatlarında bir yükselme bekleniyor” dedi.

Halil Keyf / BEYPAZARI

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika