...
TSK Mehmetçik Vakfı
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1563 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DÜNYADA YOK OLUYOR, BEYPAZARI SAHİP ÇIKIYOR

14 Mayıs 2015 Tarihinde Yayınlandı 169 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»DÜNYADA YOK OLUYOR, BEYPAZARI SAHİP ÇIKIYOR

kucuk_akbabaBeypazarı Belediyesi ‘’Akbaba Popülasyonu Devamlılık Projesi’’ ile Doğal Yaşamda Fark Yaratacak Bir Projeye İmza Atıyor.

Dünyada nesli tükenmekte olan, özellikle kırmızı listede bulunan küçük akbabalar Avrupa’da en çok Türkiye’de bulunuyor ve göç durağının son noktasını Beypazarı oluşturuyor.

Akbabaların şehir çöplüğün şehir dışına taşınması ve yerine rekreasyon alanı oluşturulmaya başlanması ile çöplük bölgesinde beslenen akbabalar beslenme konusunda sıkıntı yaşamaya başladı. Beypazarı Belediye Başkanlığı ve Beypazarı Belediyesi Kayı Doğa Sporları Kulübü işbirliği ile “Akbaba Popülasyonu Devamlılık Projesi “ adında bir eylem planı hayata geçiriliyor.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın bizzat takip ettiği program çerçevesinde belediye mezbahanesinden alınan özellikle kemikli hayvan artıkları , Beypazarı Belediyesi Kayı Doğa Sporları Kulübü üyeleri tarafından akbabaların beslenmeye alıştıkları bölgelere bırakılmaya başlandı. Ayrıca yuvaların olduğu belli bölgeler dikenli tel ile çevrilerek korumaya alınacak. Proje ile Beypazarı’nın bir değeri olan akbabaların popülasyonlarının devamlılığının sağlanması amaçlanıyor.

Bu bölgeyi ” Doğal Yaşam Parkı” yapmak için Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Orman Bakanlığı ile ilgili bürokratik işlemleri 2014 Kasım ayında başlatmıştı. Proje, bölgede ileride yapılması planlanan Akbaba Lokantası’nın alt yapısını da oluşturacağı için büyük önem taşıyor.

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook0Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika