...
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1579 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gesi Bağları’nın Beypazarı Türküsü Olduğunu Biliyormuydunuz?

14 Temmuz 2014 Tarihinde Yayınlandı 1.611 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»Gesi Bağları’nın Beypazarı Türküsü Olduğunu Biliyormuydunuz?

gesi baglari (2)Yıllardır “Gesi Bağları” diye söylenen, sevilen ve bilinen Türkünün aslında bir Beypazarı Türküsü olduğunu biliyormuydunuz?

İşte O türkünün hikayesi ;

Fırıncı Horhorların oğlu, Terzi Mehmedlerin kızına aşık olur. İstenir, vermezler.Kaçırmak ister, başaramaz.Nihayet kızı Beypazarı dışına verirler, kız gittiği yerde mutlu olmaz, verem olur. Beypazarı’na geri döner ve ölür. Olaya bütün ilçe halkı çok üzülür. Kızın ağzından bir türklü yakılır. Beypazarı’nda ve çevrede türkü o kadar tutulur ki şehiden şehire melodiler dolaşır. O zamanlarda Kayseri’li bir gençte Beypazarı’nda askerliğini yapmaktadır. O da terhis olduğunda bu türküyü oraya götürmüştür. 1950 li yıllarda Kayseri’li saz sanatçısı Ahmet Gazi Ayhan, Ankara Radyosu’na sanatçı olarak girer.Bu arada bu türküyü de Kayseri türküsü olarak repertuarlara geçirir.

Böylece Beypazarı’nda acıklı bir olayın hikayesi olarak çıkarılan bu türkü Kayseri’ye yakıştırılır. Aslında bu türkü herşeyi ile Beypazarı türküsüdür ve adı da Gesi Bağları değil, Terzi Bağları’dır.

Türkünün tam metni 9 kıtadır.

Kaynak : Ethem Torun / Bilinen ve Bilinmeyen Yönleriyle Beypazarı

 

 

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook0Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika