...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Gesi Bağları’nın Beypazarı Türküsü Olduğunu Biliyormuydunuz?

14 Temmuz 2014 Tarihinde Yayınlandı 1.991 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»Gesi Bağları’nın Beypazarı Türküsü Olduğunu Biliyormuydunuz?

gesi baglari (2)Yıllardır “Gesi Bağları” diye söylenen, sevilen ve bilinen Türkünün aslında bir Beypazarı Türküsü olduğunu biliyormuydunuz?

İşte O türkünün hikayesi ;

Fırıncı Horhorların oğlu, Terzi Mehmedlerin kızına aşık olur. İstenir, vermezler.Kaçırmak ister, başaramaz.Nihayet kızı Beypazarı dışına verirler, kız gittiği yerde mutlu olmaz, verem olur. Beypazarı’na geri döner ve ölür. Olaya bütün ilçe halkı çok üzülür. Kızın ağzından bir türklü yakılır. Beypazarı’nda ve çevrede türkü o kadar tutulur ki şehiden şehire melodiler dolaşır. O zamanlarda Kayseri’li bir gençte Beypazarı’nda askerliğini yapmaktadır. O da terhis olduğunda bu türküyü oraya götürmüştür. 1950 li yıllarda Kayseri’li saz sanatçısı Ahmet Gazi Ayhan, Ankara Radyosu’na sanatçı olarak girer.Bu arada bu türküyü de Kayseri türküsü olarak repertuarlara geçirir.

Böylece Beypazarı’nda acıklı bir olayın hikayesi olarak çıkarılan bu türkü Kayseri’ye yakıştırılır. Aslında bu türkü herşeyi ile Beypazarı türküsüdür ve adı da Gesi Bağları değil, Terzi Bağları’dır.

Türkünün tam metni 9 kıtadır.

Kaynak : Ethem Torun / Bilinen ve Bilinmeyen Yönleriyle Beypazarı

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika