...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1841 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

GÖZLER AKŞENER VE ÖZDAĞ’IN KURACAĞI YENİ PARTİYE ÇEVRİLDİ

07 Temmuz 2017 Tarihinde Yayınlandı 866 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Siyaset»GÖZLER AKŞENER VE ÖZDAĞ’IN KURACAĞI YENİ PARTİYE ÇEVRİLDİ

Meral Akşener ve Ümit Özdağ’ın organize ettiği yeni partinin programı yazılmaya başlanırken yeni oluşumda yer alacak isimler de belli olmaya başladı.

Milliyet gazetesinin haberine göre Parti programında, milliyetçi, muhafazakar, Cumhuriyet değerlerlerine sahip çıkan, merkezin sağında bir parti profili çiziliyor. Parlamenter sistemi savunan, her kesimi kucaklayan bir parti yaratılacağının anlatıldığı programda cemaat ve tarikatlare mesafeli olunacağı ilkesi de yer alacak.
Siyasi kulislerde gözler Akşener ve Özdağ’ın kuracağı yeni partiye çevrildi. Edinilen bilgilere göre yazımına geçilen yeni parti programında, “kucaklayıcı” ilkelere yer veriliyor. Partinin kurucuları sicili temiz, siyasi herhangi bir pürüzü olmayan isimlerden oluşacak. Parti saflarında Akşener ve Özdağ’la birlikte muhalif hareket içinde Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ile Ali Uzunırmak, Şefik Çirkin gibi 100’e yakın eski MHP milletvekili ve yöneticisi, eski Ülkü Ocakları genel başkanları Müsavat Dervişoğlu, Servet Avcı gibi isimler bulunuyor.
Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mansur Yavaş’ın da yeni parti saflarında yer alacağı öne sürülüyor.
Geçmişte ANAP ve DYP’de siyaset yapmış isimlerle bu yelpaze oldukça genişletilecek. Bu isimlerin başında eski DYP’li bakan Ufuk Söylemez’in geldiği iddia ediliyor. Cumhuriyet değerleri Kurucu ekip, partinin adı ve amblemi konusunda henüz bir karar vermiş değil. Programın yazımında ise ana çerçeve ortaya çıktı. Buna göre, parti programının ana ilkeleri şöyle sıralanıyor: “Milliyetçi, muhafakazar her değere sahip çıkılacak. Cumhurbaşkanı çıkarabilecek bir hedef ortaya konulacak. Parlamenter sisteme dönüş ifadelendirilecek. Tarikatlara, cemaatlere ve tüm ‘dinci’ yapılanmalara karşı çıkan, bu yapıları siyaset dışı bırakacak bir parti olacak. Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyet savunulacak. Atatürk ilke ve devrimlerine, demokrasiye sahip çıkılacak. Temiz toplum vurgusu yapılacak. Yolsuzluk ve adaletsizliklere karşı çıkılacak, herkes için adalet savunulacak. Kimsenin adı öne çıkmayacak. ‘Ben’ değil ‘biz’ diyen bir parti olacak. Parti teşkilatlarıyla ve toplumla istişare mekanizması işletilecek. Parti içi işbölümü yoğun olacak. Liyakate dayalı, herkesin yetenek ve bilgilerine göre yönetim kademesinde yer alacağı bir parti yapılanmasına gidilecek. Bölücülükle, toplumsal ayrışmaya yol açan her türlü düşünceye kapalı bir parti olacak.” Yeni partinin il ve ilçelerdeki teşkilatlanmaları da hızla organize ediliyor.
MHP’den kopan isimlerin ağırlıkta olduğu teşkilat yapılanmasında özellikle ANAP ve DYP’de siyaset yapmış, ancak daha sonra geriye çekilmiş isimler de etkin hale getirilecek. Para sıkıntısı Yeni partinin önündeki iki handikap ise OHAL ve kaynak. Yeni bir partinin sadece genel merkez yapılanması için en az 2 milyon TL’ye ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkarken, bu sorunun, “partiye katılacak işadamlarıyla aşılması” planlanıyor.

İl teşkilatlarında ise kaynak sıkıntısının daha az yaşanacağı ifadelendiriliyor. Parti kuruluşunda önemli endişe kaynağı ise OHAL süreci. Akşener ve Özdağ ekibi, OHAL nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın yeni bir partinin kurulmasına izin vermeyeceği endişesini taşıyor. Akşener ve Özdağ’a yakın isimler, “Herkesi kucaklayacak ama başta AKP ve MHP’ye oy verenleri hedefleyen bir parti olması nedeniyle engel çıkarılabileceğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı, 2019 seçimlerinde 50 artı 1’i hedefliyor. Bizim kuracağımız parti bir puan bile alsa, engellenmek istenebilir. Biz de bu nedenle adımlarımızı her engeli düşünerek atıyoruz” görüşünü dile getiriyor.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Ek İş | Web Tasarım Ankara | Burun Estetiği Ankara | Ankara iş ilanları | Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| Köşe Takımları
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika