...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Grev yasağından sonra kıyım geldi

01 Eylül 2014 Tarihinde Yayınlandı 701 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»Grev yasağından sonra kıyım geldi

grev-yasagindan-sonra-kiyim-geldid95c58c323042483f26cÇayırhan’da Ciner Holdinge ait madende işçilerinin grevini Bakanlar Kurulu erteledi, aradan bir ay geçince de yaklaşık 20 işçi işten atıldı. İşten atılanların arasında 18 yıldır madende çalışanlar da var. İşçilerin önemli bir kısmı, sendika ve şirket iş birliğiyle grevin “yasa dışı” olduğuna ikna edilirken, toplusözleşme Yüksek Hakem Kuruluna götürüldü. Tıpkı Şişecam’da olduğu gibi, Çayırhan’da da Bakanlar Kurulunun grev erteleme kararı, işçilerin toplusözleşme hakkına ipotek koydu.

Ciner Grubu bünyesindeki Park Termik AŞ’nin işlettiği Çayırhan Linyit İşletmesinde çalışan 1250 işçi toplusözleşmede anlaşılamaması nedeniyle 24 Temmuz günü greve çıkmıştı. Önce mahkeme kararıyla durdurulmak istenen grev, başladığı gün Bakanlar Kurulu tarafından “Milli güvenlik ve halk sağlığını tehdit ettiği” gerekçesiyle 60 gün ertelenmişti. Aradan 1 bir ay geçince yaklaşık 20 maden işçisi “Propagandacılık yaptıkları ve greve öncülük ettikleri” gerekçesiyle işten atıldı. Tazminatsız işten atılan işçiler arasında 18 yıldır madende çalışan işçiler de bulunuyor. İşten atılan işçilerden Gasım Uysal, “Biz 20 kişi greve çıkmadık, 1250 kişi greve çıktık. Ben 16 yıllık işçiyim. Yer altında çamurun, suyun içinde çalıştım ve tazminatımı istiyorum” dedi.

Sendikanın  60 günlük grev erteleme süresi bile tamamlanmadan Yüksek Hakem Kuruluna başvurmasını eleştiren Uysal, “Turgay Ciner 3 lira işçiye vereceğine 10 lira yukarıdakilere  veriyor, yasa çıkarıyor. Patronlar burada tek baca satın aldıklarında kaç arabaları olduğunu sayabiliyorduk, şimdi mümkün değil. Burası para basıyor” dedi.

İŞSİZLİK SİGORTASI DA ALAMIYORLAR

3 yıl önce iş kazası geçirerek gözünden yaralandığını belirten Uysal, sağ gözüne basınçlı hidrolik çarpması nedeniyle sakatlandığını dile getirdi. Hâlâ gözünde kısmi görme kaybı olduğunu ifade eden Uysal, “2005 yılında da karnım 11 cm boyunda yırtıldı. Bu kazalarda hep kendi gücümüzle ve mücadelemizle hastanelere gidip geldik. Sadece kanama olursa hastaneye götürülüyoruz, sonra arkasına bakmıyorlar. Geçen sene de bu kazalarla ilgili dava açtık şirkete” dedi.

Sigorta primleri düzenli yatırılmadığı için işsizlik maaşından da yararlanamadıklarına dikkat çeken Uysal, 18 yıllık işçi olan bir arkadaşına da tazminatının ödenmediğini ifade etti. Uysal, tazminatları verilmediği takdirde sendika genel merkezine giderek yönetimle görüşeceklerini  açıkladı. Ancak sendika yönetiminin de bu duruma gücü yetemeyeceğini düşündüğünü belirten Uysal, Beypazarı ve Nallıhan Belediye Başkanları  ile Kaymakamın da kendilerine yardım sözü verdiklerini söyledi.

SENDİKACI KENDİ GREVİNE ‘YASA DIŞI’ DEDİ

Kristal-İş Sendikasının grev ertelemesinin ardından geri adım atmasının bir benzeri de T. Maden-İş Sendikasında gerçekleşti. Gazetemize konuşan T. Maden İş Sendikası Orta Anadolu Şube Başkanı Kazım Karakoç, yüksek hakem kuruluna gittiklerini söyledi. 60 günlük erteleme süresini beklemek istemediklerini belirten Karakoç, eylül ayını beklediklerinde kazanım elde edemeyeceklerini savundu. İşten atılan işçilerin geri dönmesi için çaba harcadıklarını belirten Karakoç’un ‘yasa dışı’ grev yapıldığı için işten atmaların yaşandığını söylemesi dikkat çekti. İşveren Turgay Ciner’le görüştüklerini aktaran Karakoç, işçilerin geri alınacağı veya tazminatlarının ödeneceği şeklinde söz aldıklarını ifade etti. İşçilerin, Bakanlar Kurulunun grev erteleme kararına rağmen işten atmalara karşı grev yaptığı Çöllolar Kömür İşletmesinde de benzer bir süreç yaşanmıştı. Yine Cinerlerin işlettiği Afşin’deki Çöllolar Kömür İşletmesinde geçtiğimiz yıllarda peş peşe yaşanan 2 iş kazasında biri maden mühendisi 11 işçi can vermişti.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika