...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1964 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Güneşimiz Bol Olsun !

23 Ağustos 2013 Tarihinde Yayınlandı 644 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»Güneşimiz Bol Olsun !

Beypazarı’na Güneş Enerji Santrali Kurulacak.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ankara’nın da yenilenebilir enerji potansiyelini açıkladı.

conergy_santral_2Güneş bakımından şanslı olan Başkent, rüzgar enerjisine elverişsiz çıktı. Avrupa’nın en güneşli ülkesi Türkiye, yılda ortalama 2 bin 640 saat güneş ışınlarından faydalanıyor. Ankara’da ise yıllık güneşten faydalanma süresi 2 bin 617 saati buluyor. Günde ortalama 7.2 saat güneş alan Ankara, güneş enerjisi yatırımları için çok elverişli olarak değerlendirildi.

30 TESİS BAŞVURUSU

Ankara’nın güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek için harekete geçen vatandaşlar şimdilik sadece küçük çaplı üretim tesisi düşünüyor. Başkent Elektrik Dağıtım AŞ.’ye lisanssız elektrik üretimi kapsamında 30 adet güneş enerjisine dayalı tesis başvurusu yapıldı.Güneş enerjisinden faydalanma bakımından Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Türkiye’de Ankara, yılın ortalama 2 bin 617 saatini güneşli geçiriyor. Bu rakam Türkiye genelinde ise 2 bin 640 saat olarak hesaplandı Nüfus artışına paralel olarak enerji  ihtiyacının da artmasıyla yenilenebilir enerji kaynakları büyük önem taşıyor. Çevre kirliğine sebep olan fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Türkiye, bu bakımdan coğrafi konumu sayesinde özellikle güneş enerjisinden faydalanma konusunda birçok Avrupa ülkesine göre daha şanslı görünüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye, ortalama yıllık 2 bin 640 saat güneş ışınlarından faydalanıyor. Güneşten faydalanma süresi Ankara’da günlük ortalama 7.2 saat,  yıllık ise 2 bin 617  saat olarak gerçekleşiyor. Bir diğer doğal enerji  rüzgar enerjisinden faydalanma konusunda ise Ankara ve ‘ çevresinde rüzgar hızı saniyede 7 metrenin üzerinde bölge olmadığı için bu alanda yatırım tercih edilmiyor.

30 GÜNEŞ BAŞVURUSU

Mevzuata göre, kendi ihtiyaçları için kullanılmak üzere elektrik iletim şebekesine bağlanmadan yenilenebilir enerji kaynaklarından 1 megavata kadar elektrik üretenlerin lisans almasına gerek bulunmuyor. Lisanssız elektrik üretimi kapsamında Başkent Elektrik Dağıtım AŞ.’ye 30 adet güneş enerjisine dayalı tesis, 2 adet de rüzgar enerjisine dayalı tesis başvurusu yapıldı. Başvurusu kabul edilen 13 projenin toplamda 2 bin 258,3 kW petrol eşdeğeri enerji üretmesi öngörülüyor. Başvurusu kabul edilen tesislerin 5’i Polatlı, 3’ü Kazan, 3’ü merkez, birer tanesi de Beypazarı ve Gölbaşı’nda kurulacak.

ANKARA’DA 15 ENERJİ TESİSİ Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin artmasıyla birlikte tesis sayısında da artışlar yaşanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) verilerine göre, Ankara sınırları içerisinde üretim lisansı almış 15 firma bulunuyor. Bunların 11’i hidroelektrik, 4’ü ise biyokütle yani biyolojik madde kullanımı alanlarında faaliyet gösteriyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika