...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1966 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Hamam Kültürü Bu Müzede Sergileniyor

16 Şubat 2013 Tarihinde Yayınlandı 605 Kez Okundu
Ana Sayfa » Beypazarı Haberleri»Hamam Kültürü Bu Müzede Sergileniyor

Hamam Türk kültüründe önemli bir yere sahip. Eskiden sosyal hayatın içinde kahvehaneler, kıraathanelerden önce sosyalleşmenin en önemli mekanlardan biri olan hamam, günümüzde hem kendi hemde kültürü ile unutulmaya yüz tutan değerlerimizdenturk hamam muzesi beypazari (2).

Beypazarı’nda açılan Türkiye’nin ilk ve tek hamam müzesi ile bu günlerde hamam ve hamam kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. Müze olarak kullanılan hamam Kanuni Sultan Süleyman’nın veziri Rüstempaşa tarafından Anadolu’da yaptırdığı 32 hamamdan biri. Tarihi Rüstem Paşa Hamamı hem yılların verdiği yorgunluk hem de hamam kültürünün adetlerimizin arasından çıkması ile son yıllarda kullanılmadan duran boş bir bina halindeyken 2012 yılında Dr. Sema Demirci ve Yaşayan Müze ekibinin gayretleri, Ankara Kalkınma Ajansı’nın yardımları sonucu tekrar eski güzel günlerindeki gibi kalabalıkların geldiği bir yer haline gelmiş durumda.

Hamamda kullanılan eşyaların yanı sıra Türk Hamam Jailtüründe bulunan şahsiyetler de bu müzede canlandırılmaya devam ediliyor. Bunlardan biride Külhanbeyi. Attığı naralar sert bakışları ile bazı misafirleri korkutan bazı misafirlerin ise efelik damarlarını kabartan bir tipleme. Külhanbeyi tiplemesini canlandıran Sinan İspenoglu külhanbeyinin Türk Hamamının yetiştirdiği tiplerden biri ve hamamın küllüğünü temizlemekle sorumlu olan kişi olduğunu belirterek külhanbeyini tarihi eserlerden yaptıklan araştırmalara bakarak canlandırdıklarını ifade etti

Müze sorumlusu Cihan Erden Türk Hamam Müzesi’nin Türkiye’de temizlik ve hamam kültürünü konu edilen ilk ve tek müze olduğunun altını çizerek aldıklan hibe yardımı ile tekrar faaliyete soktukları Tarihi Rüstem Paşa Hamamı’nda Türk-Osmanlı Hamam Kültürü ne ait öğeleri canlı ve uygulamalı bir şekilde gösterildiğini, müzede özellikle Sebbih Hamamı, Kına Hamamı, Asker Hamamı, Damat Hamamı gibi hamam ritüelleri canlandınldıgını bize söyledi. Tarihi bir hamamı, kullanılan eserleri, külhanbeyini görmek ve yaşamak istiyorsanız Tarihi Rüstem Paşa Hamamı sizleri Beypazan’nda bekliyor. Hamamda bizi bir yanda Hamam Anası, diğer yanda kullanılan eski eşyalar karşılıyor. Hamamda kullanılan eşyaların yanı sıra Türk hamam kültüründe bulunan şahsiyetler de bu müzede canlandırılıyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika