...
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1582 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HIDIRELLEZ YAŞAYAN MÜZE’DE BİR BAŞKA

01 Mayıs 2013 Tarihinde Yayınlandı 314 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»HIDIRELLEZ YAŞAYAN MÜZE’DE BİR BAŞKA

yasayan muze hidirellezBahar dünyada pek çok kültür ve uygarlık tarafından kutlanır.

Bahar bayramının adı, İran’da ve Türkî Cumhuriyetlerde Nevruz, Hıdırellez, Ergenekon, Romanlarda Kakava, Ortodokslarda Aya Yorgi olur. Bahar, Türk kültüründe aynı zamanda yeni yıl kutlamasıdır ve Anadolu’da yöreden yöreye değişik tarihlerde ve farklı adlarla kutlanır.

Kara kışı, çetin geçen soğukları unutturacak sıcak, verimli ve güzel günler Nevruz, Çiğdem Günü, Mayıs Dokuzu, Eğrice ve Hıdrellez gibi türlü türlü adlarla kutlanır. Anadolu’daki bu renkli yeni yıl törenlerinin birçoğunu müze ortamında ziyaretçileriyle kutlayan Yaşayan Müzede bu sefer Hıdrellez coşkusu var.

Ankara’nın tarihî ilçesi Beypazarı’nda yer alan Yaşayan Müzede, müzenin bahçesinde kurulan salıncakta sallanmak, mani çömleğinden mani çekmek, Hızır’ın bereket saçtığı türlü içeceklerden tatmak, gül ağacına dilek dilemek ve böylece Hıdrellez’i kutlamak tüm ziyaretçiler için farklı bir deneyim olacak.

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook0Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Cafecanli

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika