...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1962 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlk Cemre Bugün Havaya Düşüyor

20 Şubat 2014 Tarihinde Yayınlandı 221 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»İlk Cemre Bugün Havaya Düşüyor

ilk cemre‘Ateş parçası’ veya ‘kor halindeki ateş’ anlamına gelen ve ısınmayı ifade eden cemrenin ilki, bugün havaya düşüyor. Baharın gelişini müjdeleyen cemrenin ikincisi 27 Şubat’ta suya, üçüncüsü de 6 Mart’ta toprağa düşecek.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölümü Sözlü Anlatımlar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, cemrelerin halk takviminin bir ürünü olduğunu söyledi. Anadolu’da yaygın kullanılan geleneksel halk takviminin, yılı ‘Kasım’ ve ‘Hızır’ Günleri şeklinde kış ve yaz olarak ikiye böldüğüne dikkat çeken Oğuz, şöyle devam etti:

Cemrelerin düşmesi, Kasım Günleri’nden Hızır Günleri’ne, bir başka ifadeyle kıştan bahara geçisin sembollerinden biridir. Halk takvimine göre, Kasım Günlerinin 100. günü yani miladi takvimde 15 Şubat geldiğinde artık kış hükmünü kaybetmeye başlar. Bunu halk ‘Geldik yüze, çıktık düze’ şeklinde ifade eder. Kasım Günleri’nin 100. gününden 5 gün sonra cemreler düşmeye başlar. Yani 20 Şubat’ta ilk cemre havaya düşer. Bu olayın havadaki bütün kışı yere indireceğine inanılır. 27 Şubat’ta ikinci cemrenin suya düşeceğine ve suları ısıtıp buzların çözülmesini sağlayacağı inancı vardır. 6 Mart’ta da üçüncü cemrenin toprağa düşeceği ve toprağı ısıtıp ilk kır çiçeklerinin çıkmasını sağlayacağı inancı yaygındır.”

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika