...
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1582 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KURU İMALATÇILARI TOPLANDI

16 Mart 2015 Tarihinde Yayınlandı 197 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»KURU İMALATÇILARI TOPLANDI

beypazari kuru imalatcilari (3)Coğrafi İşaret Belgelerini kuru imlatçılarına vermek ve Beypazarı Kurusunun üretimi, pazarlanması gibi konuları istişare etmek üzere toplantı düzenlendi.

Beypazarı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı H.Necdet Çalışkan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Beypazarı’nda Kuru İmalatı yapan 10 Firma katıldı.

Kurunun patentinin Marka Kent Beypazarı’nın tanıtımında önemli yer alacağını belirten Çalışkan; Oda olarak Yöresel Ürünlerimize sahip çıkmak, değerlerinin korunmasına katkı sağlamak ve haksız rekabetin önüne geçerek, standartlarına uygun üretim gerçekleştirilmesini sağlamak amacı ile Coğrafi İşaret Belgesi alınmasının önemli olduğunu belirtti.

Ankara İlçelerinde toplam 3 ürün için Coğrafi İşaret Belgesi alınmış olduğunu, bunlardan birinin Beypazarı Kurusu olduğuna, Coğrafi İşaret Belgesinin alınmasından çok üretimlerin takip edilmesinin de önemine değinen Çalışkan; Farklı şehirlerde Beypazarı Kurusu adı altında üretilen ve satılan, içerik olarak Beypazarı Kurusuna benzemeyen üretimler için hukuki süreç başlatılacağını, bu uygulama ile hem gerçek Beypazarı kurusunun üretilmesi ve tanıtılması hem de İlçemizde üretim yapan İmalatçılarımızın da bu konudaki sıkıntılarına çözüm bulunacağını dile getirdi.

Hukuki işlem yapılacak olmasındaki amacın kimsenin ekmeğine mani olmak için değil, Yöresel Lezzetimiz Beypazarı Kurusunun standartlarına uygun üretiminin gerçekleştirilmesi ve lezzet değerlerimize sahip çıkarak sesimizi duyurabilmek olduğunu ifade etti.

Kuru İmalatçıları ile sektörlerindeki sıkıntılar ve yapılabilecekler hakkında istişarede bulunulurken, farklı yöresel lezzetlerimize de patent alınması için başvuruda bulunulacağı belirtildi.

Toplantının sonunda Kuru İmalatçılarına Coğrafi İşaret Belgeleri ve Coğrafi İşaret Belgeli Beypazarı Kurusunu üretmeye yetkilidir levhaları verilerek, ilerleyen zamanda sürecin takibi için yeniden istişare toplantısı yapılmasının önemine değinildi.

beypazari kuru imalatcilari (2)

beypazari kuru imalatcilari (1)

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook0Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Cafecanli

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika