...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

NALLIHAN FOTO SAFARİ’DE 1. LİK ÖDÜLÜ BEYPAZARI’NA

14 Haziran 2016 Tarihinde Yayınlandı 5.198 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»NALLIHAN FOTO SAFARİ’DE 1. LİK ÖDÜLÜ BEYPAZARI’NA

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Nallıhan Kuş Cenneti 4. Fotoğraf Avcıları Rastgele Foto Safari geçtiğimiz günlerde Nallıhan Kuş Cenneti’nde yapıldı.

nallihan 4 foto safariFotoğraf avcılığını yaygınlaştırmak, doğa koruma bilincini geliştirmek amacıyla, 4 – 5 Haziran 2016 tarihlerinde Nallıhan’da gerçekleştirilen ve bu yıl 4.sü düzenlenen yarışmaya ülke genelinden birçok fotoğrafçı katıldı.

Yarışma sonuçları ise bugün itibarı ile açıklanırken 1.lik ödülünü Beypazarı’ndan Şenol Uzunoğlu kazandı. Doğa ve yaban hayatı fotoğrafçılığı konusunda bölgemizdeki birçok yabani ve yırtıcı hayvanı ilk kez görüntüleyerek bu alanda diğer yarışmalarda da ödülleri bulunan Şenol Uzunoğlu, ayrıca bir mansiyon ve bir de sergileme ödülü kazandı. Şenol Uzunoğlu’nun yanı sıra yine Beypazarı’ndan esnaf Erman Kırankaya’da 2 sergileme ödülüne layık görüldü.

Ankara’ya en yakın mesafede tarihi İpek Yolu ve Ankara-Nallıhan yolu üzerinde Sakarya Nehri havzasında bulunan ve 1993 yılında koruma altına alınan Nallıhan Kuş Cenneti; Nallıhan Davutoğlan Mahallesi sınırları içindedir. Geçit yapan, kışlayan ve üreyen 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli ekosistemlere sahip olduğundan pek çok türün beslenip barınmasına fırsat vermektedir. Soyu tehlikede bulunan karaleylek Türkiye’de en çok burada görülmektedir. Türkiye’deki 6 balıkçıl türünün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, bülbül başta olmak üzere 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gökkuzgun gibi türler en çok rastlanan kuşlardır. Nesli tehlikede bulunan; küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan burada görülmektedir. Gökdoğan’ın Türkiye’de 30 üreme yerinden biri buradadır. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından gelen kuş göç yolu üzerinde bulunan bu alan, ilkbahar ve sonbaharda göç eden kuşların beslenmeleri, dinlenmeleri, barınmaları ve bazı türlerin de üremeleri için uğrak yeridir. İç Anadolu’nun en önemli sulak alanıdır. Jeolojik yapısı ile açık laboratuvar niteliği sunan saha, çökelme ortamının özelliklerini yansıtan sarı, kahve ve kırmızımsı tabakaların üst üste tekrarlanması ile görsel açıdan da üstün bir peyzaj güzelliğine sahiptir.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika