...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

NKV Anadolu Lisesi’nde Kariyer Günleri

11 Ocak 2015 Tarihinde Yayınlandı 613 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Eğitim»NKV Anadolu Lisesi’nde Kariyer Günleri

nkv kariyer günleri3Nurettin Karaoğuz Vakfı Anadolu Lisesi, Rehberlik Servisi öğretmenlerinin destek ve yönlendirmeleriyle “NKV Kariyer Günleri”, artık gelenekselleşti ve her yıl artan bir ilgiyle yapılmaya devam ediyor. Önceki yıllarda yürütülen çalışmalar, bu yılda okulun konferans salonunun tamamlanmasıyla hız kazandı.

Eti Soda İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı öğrencilerle birlikteydi

nkv kariyer gunleri1Geçtiğimiz günlerde ilçemizde faaliyet gösteren Beypazarı Eti Soda İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Tanzer Ergül ve Kimyager Esin İbibikcan, sektör ve meslek tanıtımında bulundular. Okulun yeni vip konferans salonunda yapılan güne, 12. sınıf öğrencileriyle birlikte Beypazarı Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de katıldılar. İlçemizin önde gelen isimlerinden Kimya Mühendisleri Erdal Bozkurt, Rahmi İncesu, iş adamı Yusuf Ayan ve önceki okul müdürlerinden Recayi Küren ile Ahmet Akkol’da konuk oldular.

Katılımcılar, önce öğrencilere yönelik meslek ve sektörle ilgili tanıtım, bilgilendirme, yönlendirme ve bilinçlendirme sunumunda bulundular. Ardından sektör tecrübelerini öğrencilerle paylaşarak kimya mühendislerinin yanı sıra meslek lisesi çıkışlıların da kimya teknikeri olarak işe başlama imkânı olduğunu söylediler. Katılımcıların meslek tanıtımı ilgiyle izlendi, daha sonra soru-cevaplarla öğrenciler bilgilendirildi. Toplantının ardından konuklara ve öğrencilere ikramda bulunuldu.

Öğrenciler bu kez, Beypazarı Devlet Hastanesi Baştabibi Kamil Bakır ve beraberindeki doktorlarla bir aradaydı.

Sabahtan yapılan kimyagerlerin meslek tanıtımının ardından, öğleden sonrada öğrenciler bu kez, Beypazarı Devlet Hastanesi Baştabibi Kamil Bakır ve beraberindeki doktorlarla bir aradaydı.

Samimi ve tabi konuşmalarla geçen toplantı sonrası öğrencilerin oldukça mutlu oldukları nkv kariyer günleri4gözlendi. Baştabip, öğrencilik yıllarından, tıp fakültesindeki uygulamalardan ve yaşadıklarından söz etti. Neden-niçin-nasıl doktor olduğunu, nerelerde görev yaptığını anlattı.

Doktorluğun kutsallığını çok güzel açıklayan Kamil Bakır, bir kızının da doktor olduğunu söyledi. Bakır’ın anıları da ilginçti, öğrencilerle anı paylaşımı güzeldi. Mesleğinin zorluklarını da dile getiren Kamil Bakır, tıbbı seçeceklerin tüm bunları göz önünde bulundurarak tercih yapmalarını istedi. Sonuçta ise, bir hastanın hele hele ağır bir hastanın hastalıktan, çok ağrılı ya da ölümcül bir hastalıktan tekrar sağlığına kavuşmasından büyük mutluluk duyduklarını, hastaların dualarının bile kendilerine yeteceğini sözlerine ekledi.

Beypazarı Devlet Hastanesi Baştabibi Kamil Bakır’dan sonra, Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Fertit Kuşçu’da, öğrencilerle mesleğini paylaştı. Tıpta okumanın ayrıcalığının olduğunu ancak çok çalışarak buralara gelineceğini, doktorluğu isteyerek ve severek seçecekler için bazı önerilerde bulundu.

Öte yandan, aynı gün aynı saatlerde okulun başka bir toplantı salonunda yine ilçemiz hastanesi psikologlarından Gülsüm Dilara İngöz ile Sosyal Hizmet Uzmanı Erol Püsküllüoğlu, 12. sınıf eşit ağırlık öğrencileriyle bir arada idiler. İlgili mesleklerin eğitim süreci ve meslek yaşamı ile ilgili bilgiler karşılıklı paylaşıldı.

Mezun olduğu NKV’de Kariyer Günlerine katıldı

Avukat Ali Sağlam hukuku ve avukatlığı öğrencilerle paylaştı

nkv kariyer günleri5İlçemizin tanınmış hukukçularından Avukat Ali Sağlam, “NKV Kariyer Günleri”nde öğrencilerle buluştu. 2001 yılında mezun olduğu NKV’ de son sınıf öğrencileriyle bir araya gelerek hukuk üzerine bilgiler verdi, hem görevini anlattı hem de anılarını tazeledi.

Aynı okulda okul müdür yardımcısı Orhan Sağlam’ın oğlu olan Avukat Ali Sağlam, okuduğu okula ayrı bir mutluluk ve bir heyecan kattı.

2006 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ali Sağlam, önce kısa özgeçmişi ve öğrenim yaşamından söz etti, ardından hukuk üzerine bir sunumda bulundu. Avukatlık mesleğiyle ilgili pek çok bilgileri öğrencilerle paylaştı.

Bir avukatın iş hayatında nasıl olması gerektiğine dair tüm ayrıntılar üzerinde duran Ali Sağlam’ın konuşması ve sunumu ilgiyle izlendi.

Programın son bölümünde öğrencilerin avukatlık mesleğiyle ilgili merak ettiği soruları da cevaplayan Avukat Ali Sağlam, öğrencilere geçirdikleri zamanları verimli kullanmaları ve sistemli çalışmaları öğüdünde bulundu.

“NKV Kariyer Günleri” devam edecek

Bir bölümünün yapıldığı “NKV Kariyer Günleri” nin ardından tüm katılımcılar, bu tür çalışmayı takdir ettiklerini ve okulun öğrencilerini başarılı bulduklarını belirterek; gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Öğrencilerin de 2 gün içinde yapılan 4 oturumlu farklı meslek nkv kariyer günleri2tanıtımı bilgilendirilmesinden memnun kaldıkları yüzlerinden okunuyordu. Okul yöneticileri tüm katılımcılara NKV adına teşekkür ederek, kariyer günlerine devam edileceğini söylediler.

Meslek seçimi, öğrencilerin yaşamlarında aldığı en önemli kararlardan biri olduğundan, onlara yetenekleri, ilgi alanları ve akademik başarıları doğrultusunda doğru mesleği seçmelerine en az eğitim kadar önem veriliyor. Bu nedenle, alanında başarılı ve önde gelen isimler, okul yönetimi tarafından okula davet ediliyor. Katılımcılar, meslekleriyle ilgili bilgi, birikim ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşıyorlar.

Böylece öğrencileri, meslek seçimlerinde ve kariyer planlamalarında hedef belirleme, çalışma ve başarma yönünde motive ederek, yaşamlarında bu önemli kararı vermelerinde kendilerine yardımcı olunuyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika