...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1972 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Öfkeli Bir Gençlik Geliyor

19 Mayıs 2013 Tarihinde Yayınlandı 562 Kez Okundu
Ana Sayfa » Köşe Yazıları»Öfkeli Bir Gençlik Geliyor

ofkeli genclikGünümüzde gençlerin ruhsal gelişim sorunları hızla artıyor. Fenerbahçeli Burak Yıldırım’ın Galatasaray forması giyen ve formasının arkasında Yücel yazan bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi bizleri derinden üzdü.

Gençlik sorunlarına ebeveynlerle iletişim çatışmaları, akran gruplarıyla yaşanan ilişki güçlükleri, patolojik aile ve toplum dinamikleri yol açıyor.

Gençlere yönelik araştırmalarda, kendilerini normalden fazla beğendikleri, öfke, kaygı ve narsisizm duygularında ve klinik düzeyde kaygı sahibi olan genç sayısında hızla artış olduğu saptanıyor.

Gençlik sorunları nasıl oluşur?

Gençlerin kimlik oluşturma, arkadaş grubu tarafından kabul ve onay görme çabası ebeveynlerinden uzaklaştırır.

Eğer bağımsızlaşma çabası yeterli düzeyde anlaşılmazsa aile içi ilişkileri krize dönüşür. Kriz ergenin, günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkiler.

Aile ve akranlarıyla çatışma içerisinde iletişim kalitesi düşer  15–20 yaş arası gençlerde öfke arttıkça kendine saygı da azalıyor.

Sağlık problemi yaşayan gençlerde öfke düzeyi yaşamayanlara göre çok daha yüksek. Hastalık sahibi gençlerin sağlıklı gençlere oranla kendilerine olan saygıları düşük.

Duygusal düzeyde yaşadığı stres ve gerilim çevresine öfke, kızgınlık patlamaları olarak yöneltir. Okulda performans, derslerinde dikkat ve algıda sorunlar yaşar.

Çocuğun ders kalitesinde düşme, sınıfta kalma ya da okulda öğretmenleri tarafından sürekli uyarı cezaları aldığı gözlenir.

Bedeninde belirgin değişiklikler ortaya çıkar. Aşırı kilo kaybı, kollarında iğne izleri, sürekli öksürmesi, gözlerinde kızarıklık, uyku düzeninde bozukluk oluşur.

Arkadaş grubu değişir, giyim tarzı değişir, kollarında dövme ya da kesikler görülür. İçine kapanabileceği gibi aşırı hareketlilik öfke, kızgınlık patlamalarının yanı sıra yalan söyleme gibi uyum ve davranış sorunları baş gösterebilir.

Nasıl yardımcı oluruz?

Ebeveynler yaşanan uyum ve davranış sorunları karşısında genci anlamaya çalışmalı gencin kendi duygularını ifade edebilmesine yardımcı olmalılar.

Açık iletişim içerisinde ergenle güvenli bir bağ kurulmalı, eleştirmek, yargılamak, suçlamak ve akıl vermekten kaçınılmalılar.

Çocuklarına söyleyerek değil, örnek ve olumlu modelle rehberlik yapmalılar.

Ebeveynlerin çocuklarıyla kuracağı güvenli yaklaşım çocuklarının birçok sorunu çözmesinde en etkili yaklaşımı oluşturur.

Çocuğun sınırlarını, yaşamın kural ve değerlerini oluşturmasına yardımcı olmalı eğer gencin davranış sorunları sürüyorsa en kısa zamanda psikiyatri kliniğine başvurarak yardım almalılar.

“Susmanın kalesine sığınıyorum. Önümde karanlıktan duvarlar. Sırtımda insan yüklü bir gök var.” Erdem Bayazıt

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika