...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1958 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Post travmatik stres bozukluğu

20 Şubat 2013 Tarihinde Yayınlandı 551 Kez Okundu
Ana Sayfa » Köşe Yazıları»Post travmatik stres bozukluğu

stres 17 Ağustos Marmara depreminden zarar gören vatandaşlarımızla gönüllü ruh sağlığı çalışmalarına katılmıştım. Son olarak en sarsıcı, can ve mal kayıplarına yol açıcı Van’da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Deprem sonrası en yaygın ruh sağlığı sorunu olarak “Post Travmatik Stres Bozukluğu” görülür.

Kişi, ciddi fiziksel bir 00M-651 zararın oluştuğu ya da tehdit edici travmatik bir olayla ( çok sevilen birinin ani kaybı, trafik kazası, doğal afet, çatışma, savaş) karşılaştıktan ya cisco 640-911 da böylesi bir olaya tanık olduktan sonra meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır.

Çoğu kez travmatik olaydan birkaç saat, birkaç gün, daha seyrek olarak da birkaç hafta, birkaç ay sonra ortaya çıkar. Travmatik olaylar yaşayan kişilerin ailelerinde de bu bozukluğa rastlanır.

Aynı şekilde acil servis, can kurtaran servisi  640-822 ve özellikle toplumsal olaylarla iç içe yaşayan kolluk güçleri çalışanlarında da bu durum görülebilir.

Travmatik bir olay tecrübe eden
E20-097 kişilerin bir çoğunda, şok, öfke, gerginlik, korku ve hatta suçluluk tepki olarak ortaya çıkabilir.

Bu tepkiler olağandır ve bir çok kişiye göre zamanla kaybolur.

Post travmatik stres bozukluğu olan bir kişide ise bu tepkiler devamlı ve hatta artan şekilde gözlenmekte, kişinin hayatını bir çok alanda engelleyecek kadar güçlü etkiye sahip olur.

Bozukluğa sahip olan kişilerde bu belirtiler bir aydan fazla sürmektedir ve kişi olaydan önceki işlevselliğine geri dönemeyebilir.

Post travmatik stres bozukluğu belirtileri olaydan sonraki üç ay içinde gözlenmeye başlanır. Ancak bazı vakalarda olayın yıllar sonrasına kadar belirtiler ortaya çıkabilir.  Belirtilerin yoğunluğu ve şiddeti değişiklik gösterir.

Kimi kişiler altı ay içerisinde normal hayatına dönebilirken; kimileri bu rahatsızlığı daha uzun süre yaşamaya devam etmektedirler. Post travmatik stres bozukluğunun belirtileri genellikle üç kategoride incelenir.

Tekrar tekrar o anı yaşamak: Yaşadığı travmatik olayı, halüsinasyonlar, kabuslar ve flasbacklar ile ( alakasız bir söz veya çağırışım yapacak bir davranışla o ana dönmek ) tekrar tekrar yaşama durumudur. Bu anılar kişide yoğun bir üzüntü ve strese neden olmaktadır.

Kaçınma: Kişi kendisine travmatik yaşantıyı hatırlatan kişilerden, yerlerden, düşüncelerden yada durumlardan uzak durur.

Bu durum aile ve arkadaşlardan kopma ve izolasyon hallerini beraberinde getirerek, kişiyi travma öncesinde haz duyduğu aktivitelerden de uzaklaştırmaktadır.

Yüksek uyarılmışlık hali : İnsan ilişkilerinde problem yaşanması ( diğerlerine ilgi hissetme ve
göstermede azalma); uykuyu dalmada yada uyumada zorluk; gerginlik; öfke patlamaları; konsantrasyon güçlüğü ve kolayca korkma yada yerinde duramama.

Bu konuda önemle üzerinde durulması gereken nokta, travmayı kişinin tek başına tolore etmesinin zorluğudur. Zaman kaybedilmeden profesyonel bir yardım alınması tavsiye edilir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika