...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1972 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Sahip Olmak Yerine Var Olmalıyız!

22 Temmuz 2013 Tarihinde Yayınlandı 434 Kez Okundu
Ana Sayfa » Köşe Yazıları»Sahip Olmak Yerine Var Olmalıyız!

Mübarek Ramazan ayını kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma içinde idrak ediyoruz. Toplum bir kesimi maddi kalkınmanın getirdiği rahatlık ve refah içinde yaşamını sürdürürken ekonomik yoksunluk içinde işsiz, mesleksiz, akıl ve beden sağlığı zor durumda olan diğer kesim sosyal sorunlar içerisinde çaresizlik, yetersizlik, kaygı, endişe ve derin korkular içerisinde yaşıyorlar.

Sosyal sorunlar karşısında ilgisiz, tepkisizlik, “Bana ne”, “Beni ilgilendirmez” yerine ortak duyarlılık oluşturarak farklılıklarımıza rağmen bir arada yaşama kültürü ile geleceğe güvenle bakabilir, toplumsal barış ve huzuru sağlayabiliriz.

Çözüm için kendimize yönelmemiz, güvenmemiz, medeniyet ve tarihimizden gelen değerlerimizi ve iç kaynakları keşfetmemiz kültür, inanç ve değerlerimizle temas kurmamız gerekir.

Kendi kaynaklarımızı harekete geçirerek mutlu aile, güvenli toplum yapısıyla toplumda sorumluluk duygusu, vatandaşlık bilincini geliştirerek İşbirliği ve eşgüdüm içerisinde sosyal sorunları çözebiliriz.

İnsan modern dünya düzeni karşısında kendisini yeniden tanımlama, oluşturma arayışı ile tüketen bir nesne olarak değil üreten bir değerle konumlandırmalı, kendine güvenerek sahip olma çabası yerine var olmaya çalışmalıdır.

 Var olan insan, mutluluğu güven duygusuyla içsel huzur da yakalayarak, yaşadığı ortamda pozitif bir değer, sorun değil çözüm kaynağıdır. 

İçinde yaşadığı topluma güvenli, cesur, girişimci duruşuyla yön vererek insanlığın yeniden yapılanma sürecinde reaksiyoner değil aksiyonerdir. 

Böylece sosyal bir varlık olarak sadece kendinin değil insanlığın sorunlarının çözüm kaynağını temsil eder.

Ancak kurtarıcı değildir, insanların değişim gücünü keşfetmelerinde ve kendi kaynaklarını harekete geçirmelerinde uzatılan bir eldir, dokunuştur. 

Yaşam biçimiyle örnektir, modeldir. Söylemek yerine göstererek mesajını verir.

İnsanlık topluluğunda barış, huzur ve adaletin yeniden inşa sürecinde kendinden başlayarak sahip olma yerine var olma arayışı içende olan, bireyden insana dönüşen şahsiyetlere duyulan ihtiyaç günümüzde gittikçe artmaktadır.

İnsan merkeze alan çözüm iradesiyle insanın bedensel, ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarının misyonumuzu oluşturmalıdır.

 Sağlıklı, mutlu ve huzurlu hayatın yaşanmasında insana yatırımı ve hizmeti amaçlayan sosyal projelere öncülük etmeliyiz. Toplumsal gelişeme katkı sağlayarak gelecek nesillere güvenli yarınlar bırakmalıyız.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika