...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1962 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sincan Metrosu Ne Zaman Açılıyor?

03 Şubat 2014 Tarihinde Yayınlandı 249 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»Sincan Metrosu Ne Zaman Açılıyor?

sincan metrosuYolcu taşımaya başlayacağı tarih iki kez ertelenen Batıkent-Sincan metro hattı, 11 Şubat’ta açılacak. Başbakan Erdoğan’ın İspanyol Mevkidaşı Mariano Rajoy ile birlikte açacağı hatla Sincan’dan Kızılay’a 44 dakikada ulaşmak mümkün olacak.

Açılışı birkaç kez ertelenen Batıkent-Sincan metro hattının hizmete gireceği tarih belli oldu. Başkentliler’in açılışını merakla beklediği hattın daha önce 29 Ekim 2013 ve 13 Ocak 2014 tarihlerinde yolcu taşımaya başlayacağı duyurulmuştu. Yaşanan aksaklıklar nedeniyle hizmete alınamayan Batıkent-Sincan metrosu, 11 Şubat’ta yolcu taşımaya başlayacak. Metronun açılış töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilecek. 2001 yılında yapımına başlanan “M3” adlı metro hattı, 13 yıl sonra Sincan ve Eryaman gibi kentin yoğun nüfuslu bölgelerini Kızılay’a yaklaştıracak.

İSPANYOL KONUK SÜRPRİZİ

İspanyol ortaklı bir konsorsiyum tarafından inşa edilen metro hattının açılışına İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un da katılacağı öğrenildi. Batıkent-Sincan metrosunun hizmet vermeye başlaması ile yolcular, Sincan’dan Kızılay’a 44 dakikada ulaşabilecek. Yeni hat üzerinde Batıkent, Batı Merkez, Mesa, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 3, Devlet Mahallesi, Fatih, GOP, Törekent 1 ve OSB olmak üzere 12 istasyon bulunuyor. Toplam uzunluğu 15 kilometrenin üzerindeki metro hattında aktarmasız toplu taşıma hizmeti verilecek. Kızılay’dan Batıkent istikametine giden araçlara binen yolcular, aynı hat üzerinde OSB istasyonuna kadar ulaşabilecek.

İLK SEFER ERDOĞAN’DAN

Büyükşehir Belediyesi’nin 2001 yılında yapımına başladığı metro hatları, 7 Mayıs 2011’de düzenlenen bir törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilmişti. ODTÜ metro istasyonunda yapılan devir teslim töreninde metroların 2014 yılının nisan ayında hizmete gireceği açıklanmıştı. Fakat süreç içerisinde tarih öne çekilerek, 29 Ekim 2013 olarak güncellenmişti. Son olarak 13 Ocak 2013’te açılacağı duyurulan Sincan Metrosu’nda bu tarih şubata ertelenmişti. Ankaralılar’ın merakla beklediği açılış tarihi, 11 Şubat olarak belirlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İspanyol mevkidaşı Mariano Rajoy ile birlikte yapacağı açılışın ardından metronun vatman koltuğuna oturarak, ilk seferi gerçekleştireceği öğrenildi.

ÇAYYOLU METROSU SEÇİM ÖNCESİ

Kızılay ile Çayyolu arasında yolcu taşıyacak olan “M2” adlı Çayyolu metrosunun da 30 Mart yerel seçimleri öncesinde açılacağı öğrenildi. Toplam uzunluğu 16,6 kilometre olan metro hattında, Kızılay, Necatibey, Milli Kütüphane, Söğütözü, MTA, ODTÜ, Bilkent, Köy Hizmetleri, Beytepe, Ümitköy, Çayyolu 1 ve Çayyolu 2 olmak üzere 12 istasyon bulunuyor. Bu hattın hizmete girmesi ile birlikte işe gidiş ve geliş saatlerinde Eskişehir Yolu’ndaki oluşan trafik yoğunluğunun azalması bekleniyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika