...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarihi Vadide Geçen Bir Hayat

12 Temmuz 2017 Tarihinde Yayınlandı 997 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»Tarihi Vadide Geçen Bir Hayat

Beypazarı’nda bulunan İnözü Vadisi’nde atalarının yaşadığı topraklarda yaşamını sürdüren 74 yaşındaki Güler Kılınçarslan, vadinin geçmişinin Frigyalılar dönemine dayandığını ve mağaralarda çivi yazılarının olduğunu söyledi.

74 yaşında 3 çocuk sahibi Güler Kılınçarslan atalarının yaşadığı topraklarda yaşamını sürdürürken onların anılarını canlı tutmaya çalışıyor. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda turist ağırlayan İnözü Vadisi, geçmişte Türklerle yabancıların savaştığı ve vahşi hayvanların yaşadığı bir yer olarak biliniyor. Frigyalılar dönemine dayanan mağaralarda ise çivi yazıları ve yaşam alanı kalıntıları bulunuyor.

İnözü Vadisi’nde ’Kendin Getir Kendin Pişir Kendin Ye’ piknik alanının sahibi olan ve atalarının yaşadığı yerde yaşayarak anılarını taze tutmak isteyen Güler Kılınçarslan, vadinin tarihini anlattı. Kılınçarslan, “İnözü Vadisi’nin Frigyalılar zamanında başlayan bir tarihi var. Vadide mağaralar var, mağaralarda da çivi yazıları var. Bir tarafta Türkler Hisarı bir tarafta da bizim eski deyimimiz ile Gavurlar Hisarı vardır. Zamanında Türkler ve yabancılar birbirleri ile savaşırlarmış. Vahşi hayvanlardan korunmak için insanlar yüksek mağaralarda yaşarlarmış. Mağaranın içinde Firavun’un oturduğu yer, yanında Firavun’un adamlarının oturduğu yer arkada da yelpaze sallayan kişinin durduğu yer var. Ayrıca mağaranın içinde hamam, çivi yazıları, yayla, ekin ambarı, çocuk salıncaklarını sallamak için taş oyuklar var. Atalarımın yaşadığı bu yerlerde onların toprakları üzerinde onların anılarını yaşatmak istiyorum” diye konuştu.

İHA

Mobil Kullanıcılarımız Galeriyi Kaydırarak Gezebilirler

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika