...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

TÜRKÇE ÖĞRENEN YABANCI ÖĞRENCİLERE BEYPAZARI GEZİSİ

23 Temmuz 2013 Tarihinde Yayınlandı 475 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Eğitim»TÜRKÇE ÖĞRENEN YABANCI ÖĞRENCİLERE BEYPAZARI GEZİSİ

  yabanci ogrencilere beypazari gezisiYabancı öğrenciler Türk Kültürü, tarihi ve geleneklerini incelemek amacıyla Beypazarı’nda

Türkçe, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “en kritik” gördüğü 13 dilden biri. Bakanlık, Amerikalıların Türkçe öğrenmesi için burslar verip Türkiye’ye öğrenciler gönderiyor.

Bakanlığın 7 yıl önce başlattığı Kritik Diller Burs Programı (CLS) kapsamında, Amerikalı öğrencilere, Türkçe’nin yanı sıra Arapça, Azerice, Bengalce, Çince, Hinduca, Korece, Endonezce, Japonca, Farsça, Urduca, Rusça ve Pencap dillerini, o dillerin konuşulduğu ülkelerde öğrenmeleri için burslar veriliyor.

Bu yıl da, Türkçe öğrenmek için programa başvuran 439 öğrenciden 60’ı, 8 haftalığına Türkiye’ye geldi. Öğrenciler bir yandan Türkçeyi öğrenirken, bir yandan da Türk kültürü, tarihi ve gelenekleriyle tanışıyor. Bu kapsamda Ankara TÖMER enstitüsünde dil eğitimi alan öğrenciler Beypazarı’na geldiler. İlk olarak Beypazarı İnözü Vadisi’ne uğrayan grup İnözü Vadisi’ndeki bir tesiste Beypazarı Yöresel lezzetlerinden oluşan öğle yemeği yediler. Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp’in eşi Hamide Özalp’te yemek için İnözü Vadisi’nde bulunan grubu ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti.

Grup öğle yemeği sonrası Beypazarı Tarihi Dokusu’nu incelemek üzere ilçe merkezine gelerek, Beypazarı Gümüşçüler Çarşısı,  Kent Tarihi Müzesi,  Alaaddin Sokak,  Hıdırlık Tepesi gibi mekanları gezdiler.

Türkiye’nin tarihi, bölgesel güç olması ve dünya sahnesindeki rolü nedeniyle Türkçe öğrenmek istediklerini belirten öğrenciler, Türkçe’yi “zor ama güzel bir dil” olarak tanımlıyor.

IMG_5298 (Small)

IMG_5301 (Small)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika