...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1889 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRKİYE’NİN 205. TABİAT PARKI BEYPAZARI’NDA !

25 Nisan 2016 Tarihinde Yayınlandı 3.632 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»TÜRKİYE’NİN 205. TABİAT PARKI BEYPAZARI’NDA !

beypazari kelebekler vadisi tabiat parki (3) (Small)Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Ankara Beypazarı’nda ilan ettiği Kelebekler Vadisi (Sabagoz) Tabiat Parkı ile korunan alanlara yeni bir halka daha ekledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Ankara Beypazarı’nda ilan ettiği Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı ile korunan alanlara yeni bir halka daha ekledi.

Ankara’nın Beypazarı ilçesine 5 km mesafede yer alan ve önemli kelebek türleri ile aynı zamanda karaleylek ve bıyıklı doğan sayesinde önemli kuş alanı statüsüne sahip olan Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin 205’inci tabiat parkı olarak tescillendi.

1.770 dekar alana sahip olan Kelebekler Vadisi bilimsel açıdan örnek teşkil edecek ve ekosistem açısından oldukça zengin özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ankara’nın 9. tabiat parkı olarak ilan edilen alanın coğrafi yapısı ve ekolojik koşulları, Avrupa’da rastlanan 4 akbaba (doğa çöpçüsü) türünün birlikte görülmesine yol açıyor.

beypazari kelebekler vadisi tabiat parki (1) (Small)
TÜRKİYE’NİN 205. TABİAT PARKI

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı’nın, yapısı ve konumu gereği, tabiat ve yaban hayatı fotoğrafçıları, kuş gözlemleri, günübirlik kullanımlar gibi birçok aktivitelerle gelecekte önemli bir merkez olmaya aday olacağını açıklayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Türkiye’nin dört bir yanında şehir ormanları, tabiat parkları ve mesirelik alanlar kuruyoruz. Bakanlığımızın vazife alanındaki su kaynaklarımızı, ormanlarımızı korumak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımız şehir ormanlarında tabiat parklarında ve mesire alanlarında yeşile olan ihtiyacını gideriyor. Ülke genelinde 204 olan tabiat parkı sayısını bu tabiat parkı ile 205’e çıkarmış olduk” dedi.

beypazari kelebekler vadisi tabiat parki (2) (Small)

Tabiat hayatını koruyan ve her zaman gelişmesi için destekleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın milli parklar ile tabiat parklarını ziyaretçilerin ilgi odağı haline getirmek için çalışmalarına devam ettiğini belirten Bakan Eroğlu şöyle devam etti: “İnsanlar tabiatla iç içe, çevreye saygılı tesislerde tatil yapmak istiyor. Türkiye’de turizm denilince güneş ve deniz akla geliyor. Özellikle sahillerde milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılıyor. Oysa dünyanın birçok ülkesinde turistik değer taşımayan bölgeler, organik dokusu ve tabii güzellikleri çok iyi korunarak, bazı görsel ilaveler ve peyzaj çalışmalarıyla turistler için cazip hale getirildi. Bizde bu konuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tabiat turizmini geliştirmek maksadıyla 81 il için hazırladığımız tabiat turizmi master planlarını tamamladık ve turizm alanlarını belirledik. Bu alanları turizmin gözdesi haline getireceğiz.” dedi.

beypazari kelebekler vadisi tabiat parki (4) (Small)

beypazari kelebekler vadisi tabiat parki (5) (Small)

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

haberler| Ek İş | Web Tasarım Ankara | Burun Estetiği Ankara | Ankara iş ilanları | Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| Köşe Takımları| Dünya Para | Muğla Haber |
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika