...
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1579 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRKİYE’NİN YENİ HAZİNESİ !

01 Ekim 2017 Tarihinde Yayınlandı 1.286 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»TÜRKİYE’NİN YENİ HAZİNESİ !

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal, Çoğunluğu Göynük’te olmak üzere Beypazarı ve Nallıhan’da da  kaya gazı bulunduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı desteğiyle gerçekleşen INERMA’nın ikinci gününde enerji çeşitleri masaya yatırıldı. Zirvenin ikinci gününde ısıtıldığında petrol ve gaz üreten organik bir kayaç türü olan shale gas (şeyi gazı) ya da bitümlü shale olarak da adlandırılan kaya gazı konuşuldu.

Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi ile Sergisi’nde (INERMA) açıklamalar yapan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal, yaptığı konuşmada 15 bin 371 nüfusa sahip ilimiz Göynük ilçesinde birkaç milyar tonluk kaya gazı rezervi bulunduğunu söyledi. Önal, Türkiye’de özellikle Bolu Göynük bölgesinde birkaç milyar ton düzeyinde kaya gazlı karbonlu tabakalar olduğunu aktardı. Maden Tetkik Arama’nm (MTA) rezervleri araştırdığını belirten Önal “Yerel halkın bu durumdan haberi olduğunu sanmıyorum. Maden Tetkik Arama (MTA) şu anda araştırıyor” dedi.

10 SENE SONRA GELİR

Göynük’teki hidrokarbondan petrol ve kömür üretilebileceğini ifade eden Önal şöyle konuştu; “ABD’de çok önemli rezervler keşfedildi. Türkiye’de yeni araştırmaya başladık. Üretim aşamasına geçmiş değiliz, arama ve laboratuvar aşamasında. Kaya gazı Türkiye’ye 10 sene sonra gelir diye düşünüyorum.”

Önal’ın verdiği bilgiye göre Göynük’ten sonra en fazla kaya gazı rezervi, Ankara’nın Beypazarı ile Nallıhan ve Konya’nın Ereğli, Niğde’nin Bor ilçelerinde bulunuyor.

ÜRETİM İZNİ VAR

Önal’ın verdiği bilgiye göre kaya gazının üretimi Lüksemburg, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda’da yasaklı, Türkiye’de ise üretim izni var.

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook97Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika