...
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1680 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YANAN TARİHİ KARAKÖY CAMİİ RESTORE EDİLİYOR

25 Temmuz 2017 Tarihinde Yayınlandı 578 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Nallıhan Haberleri»YANAN TARİHİ KARAKÖY CAMİİ RESTORE EDİLİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl elektrik kontağından çıkan yangında kullanılamaz hale gelen, Nallıhan’daki tarihi Karaköy Camii’ni (Aşağı Mahalle) yeniden yapıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı ekipleri, Nallıhan’ın Karaköy Mahallesi’nde bulunan ve 4 Mayıs 2016 tarihinde çıkan yangında tamamen yanan 110 yıllık Aşağı Mahalle Camisi’ni yeniden ayağa kaldırmak ve ibadete açmak için tadilat ve restorasyon çalışmalarına başladı.

Yangın sonrasında sadece dört duvarı ayakta kalan, yeşillikler içindeki tarihi camide cephe temizliği ve çevre kotları düzenleme çalışmalarına başlayan Büyükşehir ekipleri, cami temelinde de yalıtım amaçlı “bohçalama” çalışması yapıyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri,  caminin taş duvarlarının üstüne tuğla duvar örülerek yükseltildiğini kaydederken, amaçlarının tarihi camiyi aslına uygun bir şekilde restore etmek ve eski görselliğini ve sağlamlığını kazandırmak olduğunu dile getirdiler.

 -1911 YILINDA YAPILMIŞTI

Nallıhan’ın Karaköy Mahallesinde bulunan tarihi Aşağı Mahalle Camisi, gece saat 03.00 sıralarında çıkan yangın sonucu tamamen yanarak kullanılamaz hale gelmişti. Yangında,caminin ahşap kısımları tamamen yanmıştı. Yangına, prize takılı şarjlı lambanın yol açtığı belirlenmişti.

1911 yılında yaptırılan tarihi caminin duvarları kesme sarı taş, tavanları, şerefeye çıkan merdivenleri, son cemaat yerleri ve kadınlar mahfili ahşaptı ve tavan süslemelerinde de ahşap oymacılığının en güzel örnekleri bulunmaktaydı.

 

Geçen yıl yangın sonrası cami bu haldeydi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
En Güvenilir Bahis Siteleri | Cafecanli | Ek İş | Web Tasarım Ankara | Burun Estetiği Ankara |
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika