...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

YAŞAYAN MÜZE 3 BOYUTLU ZİYARETE AÇILIYOR

19 Temmuz 2013 Tarihinde Yayınlandı 637 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»YAŞAYAN MÜZE 3 BOYUTLU ZİYARETE AÇILIYOR

beypazarı-yaşayan-müze-1Başkent Ankara’nın turistik mekanları 3 boyutlu ziyarete açılıyor.

Başkentteki 30 kültür, sanat ve turizm merkezi, geliştirilecek mobil uygulamayla 3 boyutlu olarak gezilebilecek.Bunlar arasında Beypazarı Yaşayan Müze de bulunuyor.

Ankara’nın kültürel ve tarihi değerlerinin tanıtılması, potansiyellerinin ortaya konması ve rekabetin artırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ortaklığında, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Ankara’nın Kültürel ve Tarihi Simgelerinin Turizm Açısından Rekabet Gücünün Artırılması ve Yenilikçi Yöntemlerle Tanıtılması” projesinin sözleşmesi imzalandı.

Projeyle öncelikle, aralarında müzeler, sanat mekanları ile tarihi ve turistik yerlerin dahil olduğu “Ankara’nın hafızası” olarak adlandırılabilecek 30 önemli mekanın bulunduğu bir harita oluşturulacak. Geliştirilecek mobil uygulamayla harita üzerinde yer alan simgeler, mobil cihazın kamerasıyla tanınacak.

Bu simgelerin bulunduğu noktalara, arttırılmış gerçeklik yöntemiyle mekana yerleştirilen 3 boyutlu modellere dokunulduğunda, seçilen noktayla ilgili bilgi ekranı görüntülenecek. Ayrıca belirlenecek 10 nokta için 360 derece fotoğraf çalışması yapılacak ve bu fotoğraflara bilgi ekranından ulaşılabilecek.

Ankara’ya gelen yabancı turistler düşünülerek, uygulamada Türkçenin yanı sıra İngilizce seçeneği de bulundurulacak.

– Anıtkabir, TBMM ve Kuğulu Park da üç boyutlu görülecek

Başkentin tarihi ve kültürel tanıtımı için yenilikçi mobil uygulamaların geliştirilmesi, kültürel ve tarihi mekanlardaki ziyaretçi profilinin belirlenmesi, ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik iyileştirmelerin planlanması ve ziyaretçilere yönelik gezi güzergahlarının oluşturulması da amaçlanıyor.

Proje kapsamında haritada görüntülenecek mekanlar şunlar:

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Devlet Resim Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, Gordion Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Atatürk ve Meclis Müzesi, Atakule, Ankara Palas, TBMM, Ankara Kalesi, Hamamönü, Roma Hamamı, Anıtkabir, Ulucanlar Cezaevi, Atatürk’ün Evi, Kuğulu Park, Hacı Bayram Veli Camisi, Çıkrıkçılar Sokağı, Rahmi Koç Müzesi, Cermodern, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi (Tacettin Veli Dergahı), Feza Gürsey Bilim Merkezi, Türk Hava Kurumu Müzesi, TCDD Müzesi, MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Gazi Üniversitesi Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Beypazarı Yaşayan Müze, Devlet Opera ve Balesi Opera Sahnesi ve DÖSİMM.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika