...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1956 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yaşayan Müze’de Ihlamur Baskı Günleri

30 Ocak 2013 Tarihinde Yayınlandı 505 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»Yaşayan Müze’de Ihlamur Baskı Günleri

Beypazarı Yaşayan Müze sömestr tatilinde ıhlamur baskı günleri düzenleyecek.

Atilla Mateffy (Small)Masal anlatılan, Karagöz oynatılan, ebru yapılan Yaşayan Müzenin ıhlamur baskı bölümünde ziyaretçileri bu kez Macaristan’dan gelip Hacettepe Üniversitesi’nde doktora yapan Atilla Mateffy ile Eva Toth karşılayacak. Tüm etkinliklere katılabileceğiniz Yaşayan Müzede Atilla Mateffy ziyaretçilerle birlikte keselere, çantalara, masa örtülerine baskı yapacak. Aynı zamanda çok iyi derecede Türkçe bilen Atilla Anadolu’da Hititlerden beri uygulanan bu gelenek hakkında ziyaretçilere bilgi vermeyi de ihmal etmiyor.

Mesela bu geleneğin Anadolu’da özellikle Tokat’ta geliştiğini, halı ve kilimlerde çokça rastladığımız eli belinde motifinin sadece geometrik bir şekil değil doğurganlık, üretkenlik sembolü olduğunu ondan öğreniyoruz. Eva ise Yaşayan Müze çalışanları gibi halk bilimi mezunu. Eğitimini Macaristan’da tamamlayan Eva Avrupa Birliği projesi ile staj görmek için Türkiye’ye, Yaşayan Müzeye gelmiş. Eva Türkçeyi şimdilik Atilla kadar iyi kullanamıyor; ancak o da İngilizce ve Almanca bilen ziyaretçilere rehberlik ediyor. Ayrıca müze çalışanları ile müzecilik alanında karşılıklı deneyimlerini paylaşıyorlar.

Uygulamalı halk bilimi müzeciliği anlamında Türkiye’nin ilk  ve tek müzesi olan Yaşayan Müzede ziyaretçileri bir sürpriz daha bekliyor.

Müzede bu dönemde orta oyununa da yer veriliyor. Bu bölümde isteyen ziyaretçiler Kavuklu ve Pişekar’ın kostümlerini giyip bir oyun çıkartabiliyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika