...
TSK Mehmetçik Vakfı
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1563 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YENİ YILDA SUYA %10-11 ZAM !

17 Aralık 2015 Tarihinde Yayınlandı 259 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»YENİ YILDA SUYA %10-11 ZAM !

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS TOPLANTISINDA, ŞEHRİN SU VE KANALİZASYON HİZMETLERİNİN AKSAMADAN YÜRÜTÜLMESİ, YENİ YATIRIMLARIN YAPILABİLMESİ İÇİN SU FİYATLARI YENİ YILDAN İTİBAREN %10,11 ORANINDA ARTIRILDI.

8118Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında yapılan olağan meclis toplantısında ASKİ Genel Müdürlüğü’nün su tarifesinin yeniden belirlenmesine ilişkin teklifi değerlendirildi.

Başkan Gökçek  “2014-2015 yılları arasında 6360 sayılı kanun kapsamında 9 ilçe bize katıldı. Bu ilçeler katıldıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz yatırımlar ve gelen gelirler arasında büyük bir uçurum var. Bu yeni katılan ilçeler için bize toplam gelir 38 milyon 995 bin lira, buna karşılık toplam gider 649 milyon 343 bin 960 lira. Yuvarlarsak, gelen 40 milyon, (eski parayla 40 trilyon) giderimiz ise 650 trilyon. Arada aşağı yukarı 15-16 kat muazzam bir uçurum var. Yani devamlı yatırım yapılıyor. Bunun dışında bu ilçelerin bize devredilen borçları hariç.İlçelerin bağlanmasıyla birlikte ASKİ’ye ilçelerden devredilen personelin de ayrı bir maliyet getirdiğini belirten Başkan Gökçek, “Sadece ASKİ’ye yeni bağlanan ilçelerden toplam 430 personel geldi. 430 personelin yıllık gideri, eski parayla 25 trilyon 640 milyon lira” dedi.

GÖKÇEK, “İZMİR KADAR OLMAYACAK” DEMİŞTİ

Su zammının görüşüldüğü Belediye Meclisi oturumunu yöneten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İzmir, İstanbul ve Gaziantep’i örnek göstererek, “Onların su fiyatları bizden yüksek” demişti. CHP grubuna dönen Gökçek, “Merak etmeyin yapacağımız zam miktarıyla İzmir kadar olmayacak.” açıklamasında bulunmuştu. Ancak İzmir Su İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) kendi internet sitesinde güncel su ve atık su bedellerini açıklıyor. 01.06.2015 tarihinden itibaren geçerli olan tarifeye göre; konut için 0-20 metreküp arası su bedeli 1,35 ve atık su bedeli de 2,08 olarak gözüküyor. Toplam su bedeli ise 3,43 lira olarak hesaplanıyor. İstanbul’da İSKİ Genel Müdürlüğü’nün tarifesine göre ise 05.12.2015 tarihinde geçerli olan su bedeli 0-10 metreküp arası 4,08 olurken, 11-20 metreküp su bedeli ise 5,92 olarak kayda geçiyor. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin su tarifesine göre de 0-12 metreküp arası 3,86 olarak gözüküyor.

“ANKARALI İÇMEDİĞİ SUYA DÜNYANIN PARASINI VERİYOR”

Yüzde 10,11’lik su zammına sert tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Ankaralı’nın ‘kullanmadığı suya yüksek para ödediğini’ söyledi. Çakar, “Kızılırmak suyu Ankara şebeke suyuna eklendiğinden beri vatandaşlar musluk suyu içmiyor. Bu oran tüm şehirde yüzde 70’in üzerinde. İçmediği suya dünyanın parasını veriyor Ankaralı. Bir de damacanaya para veriyor.” ifadelerini kullandı. Suyun en pahalı olduğu ilin Ankara olduğunu söyleyen Turhan Çakar, “Belediyenin iki temel görevi vardır. Su temin etmek ve ulaşımı sağlamak. Ankara’da ikisi de vatandaşın aleyhine, ikisi de içinden çıkılmaz halde. Türkiye’nin en pahalı suyunu Ankaralı kullanıyor. Bu yüzde 10.11’lik zam için de hukukçularımız incelemelerini yapacak, gerekirse dava edeceğiz. Daha önceki yıllara ait zamlarla ilgili davalarımız da halen devam ediyor.” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook0Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika