...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yerli Ferrari ETOX Ankara’yı Turladı

13 Şubat 2014 Tarihinde Yayınlandı 344 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»Yerli Ferrari ETOX Ankara’yı Turladı

yerli ferrari‘Yerli Ferrari’ diye adlandırılan elektrikli araç ETOX, Başkent trafiğine çıktı. Firma, üreteceği yeni araçlar için dünyaca ünlü Türk otomobil tasarımcısı Murat Günak ve ünlü otomobil firması Lotus ile el sıkıştıklarını söyledi.

Ankara’da faaliyet gösteren Malkoçlar Otomotiv’in tamamen yerli sermaye ile ürettiği araçlar, Başkent trafiğinde turladı. ‘Yerli Ferrari’ olarak bilinen Etox’u üreten firmanın hazırladığı, biri yüzde 100 elektrik motorlu ve 2 kapılı, diğeri ise dizel motorlu ve 4 kapılı sedan otomobil, Ankara caddelerinde tüm gözleri üstüne çevirdi. Etox’un üreticisi Ercan Malkoç, 4 ayrı otomobil projesiyle ilgili şu bilgileri verdi:

AR-GE DESTEĞİNİ ÖNEMSİYORUZ

“Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı’ndan özgün araç gelişimi üzerine San-Tez proje desteği aldık. Bu projeyi ODTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Ali Kalkanlı ile beraber geliştirdik. TÜBİTAK’ın Ar-Ge desteğini önemsiyoruz. Bu destek sayesinde yerli otomobil üretilmesine devlet ciddi manada katkı sağlamış olacak. Hayalimiz olan yerli otoyla Türkiye’nin elektrikli araç konusunda söz sahibi ülkeler arasına girmesini istiyoruz.”

MURAT GÜNAK İLE ANLAŞTILAR

Firmanın Mühendislik Müdürü Özer Arslan ise, üretilecek yeni araçlar için dünyaca ünlü Türk tasarımcı Murat Günak ile anlaştıklarını açıklayarak, şöyle konuştu:
“‘Türk malı aracı Türk stil tasarımcısı tasarlar’ düşüncesi ile aracın tasarımı için dünyaca ünlü Türk tasarımcı Murat Günak ile anlaşmaya vardık. Günak, Mercedes, Volkswagen ve Peugeot’da önemli modellerin tasarımına imza atmıştır. Dünya otomobil sektöründe çok iyi bilinmektedir. Ayrıca otomobil tasarımında dünya markası olan Lotus firması ile işbirliği anlaşması düzenlendi. Lotus, hafifletilmiş aluminyum şasi tasarım ve üretimi konusunda uzman bir firmadır. Sahip olduğu bu bilgi birikimini TÜBİTAK Ar-ge projesi kapsamında firmamız mühendislerine de aktaracaktır.”

GÜRÜLTÜ YOK SALINIM YOK

Firmanın şehir içi geliştirdiği elektrikli araç km başına sadece 2 kuruş harcıyor. Elektrikli motoru sayesinde dolayı egzoz salınımı olmadığından havayı kirletmeyen bu araç, sessiz çalışması nedeniyle de şehir içinde motor/egzoz gürültüsü yaratmıyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika