...
HAVVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1582 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksek Gerilim Hatlarında Topraklama Neden Var?

12 Temmuz 2016 Tarihinde Yayınlandı 64 Kez Okundu
Ana Sayfa » Advertorial»Yüksek Gerilim Hatlarında Topraklama Neden Var?

Enerjinin dağıtımı ve iletiminde en önemli noktalardan biri yüksek gerilim hatlarıdır. Bu hatlar enerjinin bize kesintisiz gelmesini sağlar. Üretim santrallerinde 1 kV seviyesinde üretilen elektrik saha sonra trafolar aracılığı ile 36 kV seviyesine çıkartılır. Bu değer gereklidir. Çünkü elektriğin kayıpsız gelebilmesi için yüksek gerilime ihtiyaç vardır. Dahası bu sistemlerin güvenlikli bir şekilde topraklanması gereklidir.

Topraklama yaparken, öncelikle uzun yıllar korozyona uğramayacak şekilde tesis edilmelidir. Yine topraklamanın tesise zarar vermeden nesneleri koruması beklenir. Yine tesiste bir hata oluştuğunda oluşan gerilimin insanlara zarar vermemesi gerekir. Bu noktada adım ve dokunma gerilimlerine dikkat edilmelidir. Genel olarak bu değerin 50 voltu geçmemesi gerekir. Bu değere göre hesaplama yapılması gerekir. Yine yüksek gerilim tesislerinde koruma iletkeni kullanılarak atlamalar engellenir. Özellikle bu tesislerde yıldırım düşme vakalarına sıklıkla yaşanır. Yine yüksek gerilim topraklaması yaparken,  gerilimin boşalacağı yerlerin topraklama dirençleri olabildiğince küçük tutulmalıdır. Böylece daha güvenli bir boşalma gerçekleşir. Bu konuda Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği bize yardımcı olmaktadır.

topraklama1

Yine topraklama iletkenlerinin doğru seçilmesi önemlidir. Bakır için en az 16 mm2, alüminyum içinse 35 mm2lik iletken seçimi doğrudur. Yine tesisin topraklaması yapılırken özgül topraklama direnci doğru seçilmelidir. Genellikle de sahaya giderek ölçüm yapılmalıdır. Rastgele alınan direnç değerleri yanlış çıkmaktadır. Bu durumun önüne geçmek doğru bir topraklama tasarımı yapmada elzemdir. Yine yüksek gerilim hatlarında çelik örgü iletkenler kullanarak yıldırım bu iletkenlerden toprağa bırakılmalıdır. Aksi halde yıldırımlar şebekeye geçer. Yine yüksek gerilim tesislerinde parafudr kullanımı çok önemlidir. Parafudrlar gelen darbeleri emerek tesisleri korurlar. Orta gerilim paarfdurları darbelerini emerek iletim hatlarını korurlar. Bir diğer önemli husus ise izolatörlerin doğru toprak bağlantısı yapılarak korunmasıdır. Böylece ark önlenir. Kumanda elemanları olan ayırıcı ve kesicilerin yine dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

topraklama2

Kısacası yüksek gerilim tesislerinde topraklama uzmanlık gerektiren uzman elektrik mühendisleri tarafından yapılması gerekir. Bu noktada sadece yüksek gerilim işletme sertifikası olan mühendislerle çalışmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Yüksek Gerilim Tesislerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

 

Bu Haberi Paylaşın...
Share on Facebook0Share on Tumblr0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someonePrint this pageBuffer this page

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Cafecanli

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika