...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1941 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

170 YILLIK GELENEĞİ SÜRDÜRELİM AMA!?

15 Mayıs 2013 Tarihinde Yayınlandı 838 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»170 YILLIK GELENEĞİ SÜRDÜRELİM AMA!?

fisek bayrami beypazariBatıdan alınan günleri büyük bir coşku ile kutlarken, kendi öz geleneklerimiz neredeyse artık unutulma noktasına geldi.

Dünya’da sadece Beypazarı’nda Regaib Kandili’nde yapılan kutlamalar da  yasaklar nedeniyle unutulmasın.Müslümanlar için önemli gün ve gecelerden Ramazan ayının da içinde bulunduğu üç ayların başlamasını müjdeleyen Regaip Kandili yarın kutlanacak. Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkanı veren mübarek bir gecedir.16 Mayıs Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece de Regaib gecesini idrak etmiş olacağız.Üç aylar, kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.Regaib  Kandili islam aleminde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Camilerde dualar  ediliyor,  mevlid okutuluyor.  Müslümanlar bu geceyi ibadetle geçiriyor. Ancak , tüm dünyada  İslam Alemi için çok önemli  olan bu gece , Beypazarı’ yapılan ibadetlerin yanı sıra çok değişik kutlamalara  sahne oluyor.

 170 yıllık gelenek 

Dünyada sadece Beypazarı’nda farklı kutlamalara sahne olan üç ayların başlangıcı, Regaip Kandili için coşkulu bekleyiş başladı. 170 yıllık geçmişe sahip olan Regaip Kandili kutlamaları tüm ilçe halkını bir araya getiriyor.  Havanın kararmasıyla 7’den 77’e herkes sokağa çıkarak satın aldıkları torpil, çatapat ve maytap gibi maddeleri patlatıyor. İlçe  tüm gece sabaha kadar bir renk cümbüşü içinde  patlatılan çatapatlar ile aydınlanıyor. Bu yapılan etkinlikler kimi tarafından olumlu karşılanırken,  kimileri tarafından da, olası kazalar nedeniyle yasaklanması  isteniyor.  Geçtiğimiz yıllarda kutlamalara yasak getirilmiş, vatandaşların patlayıcı madde atmamaları istenmiş, kutlamalar  belediye tarafından Hıdırlık Tepesi’nden atılan havai fişeklerle sınırlı kalmıştı. Bu yıl ise  böyle bir yasak konusunda  bir duyuru  yapılmadı.

Geleneklerimiz unutuluyor

Kanımızca işin doğrusu da budur. Çünkü  geleneklerimiz birer  birer  yok olmakta. Yeni yetişen nesil  neredeyse  dini bayramlarımızı bile unutur hale geldi. Ulusal bayramlarımız da aynı. O eski heyecan,  o eski coşku kalmadı.Fakat tüm  bunların  yanı sıra batıdan alınan adetleri hiç aksatmıyoruz.  Kraldan çok kralcı oluyoruz bunları kutlamada.   . Bize batıdan gelen,  ‘Anneler Günü’ , ‘ Babalar Günü’,  Sevgililer Günü’, ‘Yeni Yıl’ gibi günleri hiç aksatmadan büyük bir coşku ile kutluyoruz.  Annesiz babasız çocukların boyunlarını büktüğümüzü  ,  çocukları tarafından hatırlanmayan  anne ve babaları  böyle günlerde üzdüğümüzü hiç düşünmüyoruz. Onun için bırakın,  Dünya’da  sadece  Beypazarı’nda  kutlanan bu önemli günü, bu geleneğimizi yaşatalım, gelecek nesillere de aktaralım.

Çevreye ve kendimize zarar vermeyelim

Ancak kutlamalar yapılırken 7’den77’’ye herkesin çok dikkatli olması  gerekiyor. Tehlikeli  maddeleri  kesinlikle  atmayalım ve atanları  da uyaralım.  Çevremize ve ilçemize sahip  çıkalım. Sonradan bizleri derinden üzecek,  telafisi  mümkün olmayan  durumlar yaratmayalım. Geçmişte bunun çok örneklerini  gördük. Yanan evler, eli, yüzü yananlar. Hatta kör olanlar.  Bu nedenle,  kutlamaların  bir kabusa dönmemesi  için  tüm önlemlerimizi alarak çevreyi  rahatsız etmeden bu geleneği sürdürelim. Sürdürelim ki, sadece Beypazarı’na özgü olan bu gelenek sonsuza dek yaşasın.

 Böyle günlerde  kutlamalarda kullanılan çeşitli zararsız maddeler var. Örneğin maytap çatapat  gibi. Kutlamalarda bu tip maddeler kullanılırsa  hem çevreye zarar vermeyiz, hem de olası tehlikeleri en aza indiririz. Regaip Kandiliniz kutlu olsun.

Halil  Keyf  /  BEYPAZARI HABER GAZETESİ

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri|haberler | resim yükle | resim yükle
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika