...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1996 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

38 İLÇE İL Mİ OLUYOR?

06 Temmuz 2017 Tarihinde Yayınlandı 2.636 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»38 İLÇE İL Mİ OLUYOR?

Geçtiğimiz günlerde Beypazarı Haberleri facebook sayfamızda yaptığımız bir paylaşım dikkat çekti. Hararetli tartışmaların konusu il olacak ilçeler…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  “Şehircilik benim işim.Belediyecilikten geldim.Neresi il olur neresi olmaz iyi bilirim” şeklinde yaptığı açıklaması ile çoğu ilden büyük olma, nüfus gibi beklenen kriterler dışında farklı değerlendirmeler yaparak Kanun Hükmünde Kararname ile 21 ili daha Büyükşehir yapacağı, çeşitli nedenlerle değerlendirilen 38 ilçenin ise il olacağı konusu çeşitli çevreler, haber siteleri ve ilçelerin sosyal medya sayfalarında paylaşılıyor.

Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle 21 ile daha ‘büyükşehir’ statüsü verilecek. Böylece büyükşehir statüsündeki il sayısı 51’e yükselecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘büyükşehir sayısının artırılması’ talimatı üzerine İçişleri Bakanlığı’nın ‘2017 Yılı Performans Programı’nda büyükşehir sayısının artırılması için yapılacak çalışmalar belirlendi.

Bu kapsamda büyükşehir statüsü için getirilen nüfus kriterinin 700 binden 400 bine düşürülmesiyle, büyükşehir sayısının 30’dan 51’e çıkarılması planlanıyor.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; bu durumda Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Osmaniye gibi 500 binin üzerinde nüfusu olan illerin yanı sıra nüfusu 400 binin üzerinde olan ve 400 bine yaklaşmakta olan Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce gibi iller de büyükşehir oluyor.

İllerinin isimlerinin değiştirilmesiyle ilgili hazırlanan yasa tasarısı Meclis’e sunuldu.

İKİ İL İLÇE OLUYOR. YENİ İSİMLER

Tasarıya göre Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak, Cizre ve Yüksekova il olacak.  Cizre ve Yüksekova’nın ilçeleri olacak Hakkari ve Şırnak’a yeni isimler verilecek. Tasarıya göre; Hakkari’nin adı Çölemerik, Şırnak’ın adı ise Nuh olacak.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİNİN NEDENİ

İlçe haline getirilmesi önerilen Hakkari’nin eski adı Kürtçe Colemêrg’den gelen Çölemerik’ti. Hakkari yeni düzenleme Meclis’ten geçerse Hakkari yine eski adını alacak. Yine il haline getirilen Şırnak’ın eski adı da Nuh’un şehri anlamına gelen Şehr-i Nûh’tu.

38 ilçenin il olması durumunda ise 81 olan il sayısı 119’a çıkacak.

Ankara kulislerinde OHAL kapsamında çıkarılacak bir Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile, bu listeden yer alan ilçelerin il yapılacağı, Türkiye’nin il sayısının 119’a çıkacağı iddia ediliyor.Buna göre, yıllardır bir il olmayı isteyen ilçelere il olma hakkı verilecek. Daha önce resmi belgelerle haberini yayınladığımız il olması kararlaştırılan Beypazarı, Antalya’nın Alanya İlçesi’nden, Kahramanmaraş’ın Elbistan’ına, Çorum’un Sungurlusu’ndan, Mardin’in Midyat’ına kadar 38 farklı ilçenin il statüsüne geçeceği ve yeni valiler atanacağı belirtiliyor.

İŞTE HER YERDE ADI GEÇEN 38 İLÇENİN LİSTESİ

Başta Alanya olmak üzere çoğu bazı illerden daha büyük olan ilçelerde il statüsü kazanıyor. Akdeniz bölgesinde büyük tartışmalara yol açan Alanya’mı Manavgat mı il olmalı tartışmaları da cevabını buluyor. Her iki ilçede il olacak.

İşte yapılması beklenen yeni düzenleme ile il statüsüne Katılacak Olan İlçelerin Listesi

 

1 Çorlu (Tekirdağ)

2 Alanya (Antalya)

3 Şebinkarahisar (Giresun)

4 Beypazarı (Ankara)

5 Manavgat (Antalya)

6 Şereflikoçhisar (Ankara)

7 Bandırma (Balıkesir)

8 Anamur (Mersin)

9 Akhisar (Manisa)

10 Develi (Kayseri)

11 Elbistan (Kahramanmaraş)

12 Edremit (Balıkesir)

13 Turhal (Tokat)

14 Zile (Tokat)

15 Niksar (Tokat)

16 Polatlı (Ankara)

17 Ereğli (Zonguldak)

18 Erciş (Van)

19 Gebze (Kocaeli)

20 Erbaa (Tokat)

21 İnegöl (Bursa)

22 Ergani (Diyarbakır)

23 İskenderun (Hatay)

24 Ereğli (Konya)

25 Midyat (Mardin)

26 Fethiye (Muğla)

27 Malazgirt (Muş)

28 Nazilli (Aydın)

29 Siverek (Şanlıurfa)

30 Lüleburgaz (Kırklareli)

31 Tarsus (Mersin)

32 Kahta (Adıyaman)

33 Kozan (Adana)

34 Suşehri (Sivas)

35 Sungurlu (Çorum)

36 Yüksekova (Hakkari)

37 Cizre (Şırnak)

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz