...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1995 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ankara’da Saatte 5 Kaza Oluyor

24 Şubat 2014 Tarihinde Yayınlandı 245 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»Ankara’da Saatte 5 Kaza Oluyor

saatte b5 kazaTrafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre, Türkiye’de geçen yıl en fazla trafik kazasının yaşandığı ikinci il Ankara oldu. Başkent’teki 45 bin 332 kazada 122 kişi öldü, 17 bin 612 kişi de yaralandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre Türkiye’de geçen yıl en fazla trafik kazası sırasıyla İstanbul, Ankara ve Konya’da meydana geldi. Türkiye’de her yıl trafik kazaları nedeniyle binlerce insan hayatı kaybederken, on binlercesi de yaralanıyor. Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın, Emniyet Genel Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde meydana gelen kaza bilgilerine göre, geçen yıl, en çok kazaların yaşandığı ilk 3 il İstanbul, Ankara ve Konya oldu.

BAŞKENT’TE SAATTE 5 KAZA YAŞANIYOR

En çok kazanın yaşandığı ikinci il olan Ankara’da 45 bin 332 kaza meydana geldi. Başkent’teki kazalarda 122 kişi öldü, 17 bin 612 kişi de yaralandı. Rakamlara göre, günde 124 kazanın meydana geldiği İstanbul’da, yaklaşık her saate beş trafik kazası düştü. İstanbul’da geçen yıl ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı olmak üzere 53 bin 77 trafik kazası yaşandı. Bu kazalarda 239 kişi hayatını kaybetti, 21 bin 299 kişi yaralandı. 2013’te en az kazanın yaşandığı il ise Bayburt oldu. 228 kazanın meydana geldiği Bayburt’ta 1 kişi öldü, 201 kişi yaralandı. Kazalar yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uymama, kavşak, geçit veya kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymama, arkadan çarpma, kırmızı ışık veya görevlinin dur işaretinde durmama, alkollü araç kullanma gibi sürücü kusurlarından kaynaklanıyor. Kazalara neden olan bu kusurları sırasıyla yaya, yol, yolcu ve araç kusurları takip ediyor.

EN ÖNEMLİ NEDENİ YÜKSEK HIZ

SÜ Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, yaptığı açıklamada, kazaların en önemli nedeninin yüksek hız olduğunu söyledi. Trafiğe çıkan araç sayısıyla birlikte yeni sürücü adaylarının da kazaların artışında önemli etken olduğunu belirten Çelik, kazaların önlenmesi için trafik denetimlerinin artırılması gerektiğini bildirdi. Çelik, şehirler arası yollarda meydana gelen kazalarda, ölü sayısının fazla olduğuna dikkati çekerek, “Şehir içinde meydana gelen kazalar, sayıca fazla ama bunun aksine ölü sayısı az oluyor. Bunun nedeni hızdır. Örneğin geçtiğimiz yıl Konya’da meydana gelen kazalarda yaklaşık 130 kişi hayatını kaybetmişti. Bu ölümlerin Konya merkezindeki sayısı 25’tir. Şehirler arası yollarda hız arttığı için, meydana gelen kazalarda kurtulma şansı azalıyor. Bu kaza oranlarını düşürmek için trafik denetimlerinin artması lazım” diye konuştu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz