...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1940 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Araç Muayenesinden Geçmek İçin Gerekli Püf Noktalar

22 Eylül 2017 Tarihinde Yayınlandı 256 Kez Okundu
Ana Sayfa » Advertorial»Araç Muayenesinden Geçmek İçin Gerekli Püf Noktalar

Bir çok araç sahibi için aracı muayeneye götürmek büyük bir ızdıraptır. Lakin hepimiz biliyoruz ki bu hem otomobil sahibi olmanın getirdiği bir yükümlülük hemde bizim ve sevdiklerimizin can ve mal emniyeti açısından çok gerekli bir uygulama. Aslına bakarsanız muayene aşamasını ızdırap olmaktan çıkarmak ve otomobilinizin tek seferde muayeneden çıkmasını sağlamk elinizde. Bunun için yapılması gereken ufak kontroller var bu makalemizde size bunlardan bahsedeceğiz.

Biliyorsunuz muayeneleri ülkemizde TUVTURK adında bir işletme yapmaktadır. Fakat tüm standartları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı belirliyor. Muayene sürecinin tüm aşamaları her istasyonda kesinlikle aynıdır. Etrafınızdan duyabileceğiniz falan muayene istasyonu hızlı yapıyor, filan muayene istasyonu çok incelemiyor gibi yalanlara inanmayın hepsi aynı makina ve aynı sisteme sahiptirler. Hiç bir muayene istasyonu bir istasyonu atlama kontrol etmeme gibi bir lükse sahip değildir. Muayenenin kolayına kaçmanın yollarını aramak yerine, hepimizin güvenliği için muayenenin kusursuz yapılmasını nasıl kolaylaştırırız bunları düşünmek gerekir.

Peki bize bu konuda ne gibi sorumluluklar ve görevler düşüyor. Muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonuna gitmeden önce neler yaparsak aracımız kusursuz bir şekilde muayeneden geçer? Birçok araç kolayca giderilebilecek sorunlar yüzünden muayeneden geçer not alamıyor. Bu hem bize büyük eziyet gibi gelen muayeneye ikinci kez girmek hemde iş ve zaman kaybı anlamına geliyor. Oysaki kendi kendimize yapabileceğimiz basit kontroller sayesinde tespit edilen kusurların giderilmesi ile bu eziyetten kurtulabiliriz. İşte Muayene öncesi kendimizin kontrol etmesi gereken ana maddeler.

Renault aracımız olduğunu düşünelim. Aracımızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışır durumda olmalıdır. Bunları bir arkadaşınızı direksiyona oturtarak rahatça kontrol edebilirsiniz. Aydınlatma sisteminde uzun farlar, kısa farlar, sinyaller, fren lambaları, geri vites lambası başta olmak üzere herhangi birisi çalışmaz ise kesinlikle kontrolden geçemezsiniz. Yani tüm renault yedek parça sistemleri kusursuz olmalıdır.

Aracınızın ön ve arka silecekleri, cam yıkama sistemi çalışır durumda olmalıdır. Aracın tüm aynaları eksiksiz çalışır ve hasarsız durumda olmalıdır. Bunları zaten günlük araç kullanımında devamlı gözlemliyoruz.

Emniyet kemerlerinizin mutlaka ama mutlaka eksiksiz ve kusursuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bir detay daha verelim. Emniyet kemeri kontrolünü sadece sürücü koltuğunda değil ön ve arka koltukların tamamında takın hazır ve çalışır bir vaziyette kontrollerini yaptıktan sonra muayeneye gidin.

Aracınızda mutlaka ama mutlaka bir trafik seti olmalı. Yoksa muayeneden geçme ihtimaliniz yok. Peki bu trafik setinin içinde neler olmalı? Yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet reflektör ve diğer yan malzemeler. Mesela Boyunluk, çekme halatı, Takoz. Bunların çaışır durumda olmaları gerekmektedir. örneğin son kullanma tarihi geçmiş yangın tüpü yüzünden muayeneden geçemeyen sayısız araç mevcuttur. Bazı bölgelerde kiralık setler mevcuttur. Sakın böyle birşeye teşebbüs etmeyiniz. Zira hem kendi sağlığınız hem aile ve sevdiklerinizin can güvenliği için mutlaka aracınızda sağlık çantası ve yangın tüpü bulundurunuz.
Bir diğer maddemiz Trafik tescil belgesi yani bizim dilimizde ruhsat adındaki belgede bulunan şasi numarası ile araç gövdesinde bulunan numaraları karşılaştırmamız gerekiyor. Bir çok yeni araçta direksiyonun önünde ön camın alt kısmında monte edilmiş olarak bulabilirsiniz. Gerçi bu kontrolü aracı satın alırken muahhak yapın. Bir kere yapılması aracı satana kadar yeterlidir. Ama daha önce kontrol etmemiş arkadaşlar muhakkak kontrol ediniz. Tofaş araçlarda tofaş yedek parça önemlidir. Bunun önemine binaen bir kontrol şarttır.

Lastiklerinizde yarık, yırtık ve kesik kesinlikle olmamalıdır. Bu son derece basit bir işlemdir.Bunu göz ile kontrol edebilirsiniz. Lastik diş derinliğide 1.6 mm. altına düşmemelidir. 1.6 mm. muayene için yeterlidir fakat lastik diş derinliği 3 mm. altına düşürmemeye özen gösteriniz. Bu sizin ve ailenizin can güvenliği açısından son derece önemli bir ayrıntıdır. Bunun kontolünü bir çubuk yardımı ile yapabilirsiniz. Eğer lastik diş kalınlığınız 1.6 mm altında ise o araçla muayeneye gitmeyiniz. Zira muayeneden geçemeyeceksiniz.

Aracınızda LPG, sıkıştırılmış doğal gaz yada sıvılaştırılmış doğalgaz sistemlerinden birini monte ettirdiyseniz muhakkak ruhsata işlenmiş olmalıdır. Eğer siz almadan önce montaj yapılmış ise ruhsata işlenmiş olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gaz sızdırmazlık raporunun bulunmaması hafif kusur olarak değerlendirilir.

Şimdiki maddemiz traktör römorkları, yarı römork ve römork kullananları için. Eğer bu araçlardan birine sahipseniz römork arkalarında gerekli işaretlerin bulunması gerekiyor. Muayeneye gitmeden önce mutlaka kontrollerinizi yapınız.

Minibüs ve otobüs kullanıcıları içinde bir önerimiz var. Eğer bu araçlardan birisi ile muayeneye gidecekseniz araçlarda acil çıkış levhalarının ve yeterli miktarda acil çıkış çekicinin bulunduğundan emin olun. Kontrollerinizi yapmadan muayene istasyonuna giderseniz kontrol geçmeniz imkansızdır.

Geldik son maddemize kamyon, römork ve yarı römorkların çevresinde komple çevrelenmiş veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı olması lazım. Bu tür bir aracınız varsa bu şeritleri kontrol etmeden muayene istasyonuna gitmemelisiniz.

Tabi tüm bunları tamamlamak büyük oranda aracınızın muayeneden geçmesini sağlayacaktır. Ancak muayene aşamasında başka eksikliklerde çıkabilir ve aracınız muayeneden kalabilir. Örneğin fren testlerinden geçemeyebilir. İmkanınız varsa kontrollerinizi servislerde düzenli yaptırıp muayeneye öyle gidiniz.

Son olarakta şunu söyleyelim. Muayenesi ve bakımları düzenli yapılmış bir araç sadece kullanıcısı için değil, aracı kullanan diğer aile ve sevdikleriniz için, tarikteki diğer araçların, yolcuların güvenliğinide artırmaktadır. Muayenesini ve bakımlarını ve fiat yedek parçaları aksatmayan  tüm bilinçli sürücülerimize teşekkürlerimizi iletiriz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri|haberler | resim yükle | resim yükle
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika